به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
0 امتیاز
92 بازدید
در دبیرستان و دانشگاه توسط matin hooshangi

یک ظرف به گنجایش 9 لیتر و یک ظرف دیگر به گنجایش 4لیتر داریم. چگونه می توانیم دقیقاً 6لیتر آب در ظرفی که 9 لیتر گنجایش دارد بریزیم؟؟؟

مرجع: این سوال منبع خاصی ندارد
توسط AmirHosein
+1
@matin_hooshangi
- وقتی منبعی برای پرسش‌تان ندارید، آن را خالی بگذارید.
- عنوان پرسش چیزی از آنچه قرار است محاسبه شود یا پرسش است نمی‌رساند. به این بخش توجه کنید http://math.irancircle.com/help#q11
مثلا به جای چند نقطه می‌توانستید بنویسید «چگونه ۶ لیتر در ظرف ۹ لیتری بگنجانیم؟»
- برچسب «آمار و احتمال» نیز نامناسب است.

2 پاسخ

0 امتیاز
توسط matin hooshangi
انتخاب شده توسط matin hooshangi
 
بهترین پاسخ

بتدا ظرف 9 لیتری را پر از آب می کنیم... چهار لیتر از آن را در ظرف 4 لیتری خالی می کنیم ، باقیمانده ظرف می شود پنج لیتر... دوباره این کار را تکرار می کنیم و چهار لیتر دیگر به همین روش از آن کنم می کنیم تا یک لیتر در ظرف باقی بماند... حال این یک لیتر را در ظرف 4 لیتری می ریزیم و مجدداً ظرف 9 لیتری را پر می کنیم... دراین مرحله اگر ظرف 4 لیتری که در اون یک لیتر از قبل داشتیم را با ظرف 9 لیتری پر کنیم،و به همین سادگی باقیمانده ظرف 9 لیتری می شود 6لیتر

توسط AmirHosein
+1
@matin_hooshangi شما یک پرسش پرسیدید و بعد همزمان پاسخ دادید؟ اگر پاسخ پرسش را می‌دانستید چرا پرسیدید؟ به دیدگاه برای ویرایش پرسش‌تان نیز توجه نکرده‌اید. بعلاوه پاسخ‌تان تا آنجا که یادم می‌آید را مخفی کرده‌بودید و پس از اینکه کاربری پاسخ دادند ظاهرا ویرایش و آشکار کرده‌اید و بعد برگزیده‌اید!
توسط admin
+2
@AmirHosein
در مورد پرسیدن سوال و بعد پاسخ دادن به سوال توسط خود کاربر هیچ اشکالی ندارد و کار خیلی خوبی هم هست. راهنمای سایت: http://math.irancircle.com/help#a2
توسط AmirHosein
+1
@admin بلی، پاسخ دادن پرسش خود، کار بدی نیست. برای نمونه فردی پرسشی دارد می‌پرسد، پس از مدتی پاسخ پرسشش را می‌یابد و تا آن زمان کسی پرسشش را پاسخ نداده‌است بنابراین پرسشگر پاسخش را با دیگران به اشتراک می‌گذارد، یا اینکه پاسخی متفاوت از پاسخ‌های دریافتی پیدا می‌کند و آن را به اشتراک می‌گذارد. این کار خیلی خوب است و نشان می‌دهد که کاربر فقط برای رفع تکلیفش به سایت سر نمی‌زند. اکنون مورد دیگری را در نظر بگیرید:
فردی پرسشی دارد و برایش تلاشی کرده‌است ولی نمی‌داند جوابش درست است یا خیر، در این موقعیت می‌تواند تلاشش را در قسمت پرسش بنویسد و بپرسد که آیا درست است یا اشتباهی دارد، زیرا پرسش ایشان صحت یا عدم صحت اقدامشان است. ولی اینکه پاسخ به پرسش خودش بدهد و بپرسد درست است یا خیر یا مخفی کند و بعد از گرفتن پاسخ از کاربر دیگری آشکار کند، یا پاسخ اشتباهش را پس از دیدن پاسخ دیگری ویرایش کند، خیلی پسندیده نیست.
توسط admin
+2
@AmirHosein
بله من به این مورد توجه نکردم و فقط سریع تمامی فعالیت ها را بررسی میکردم. ممنون از دقت شما
+3 امتیاز
توسط Mohammadamin

با توجه به صورت سوال فرض بر این بوده که ظرف ها مدرج نیستند، در اینصورت داریم:

ابتدا ظرف ۹ لیتری را از اب پر کنید ، سپس ۴ لیتر از ان را در ظرف ۴ لیتری بریزید و اکنون ظرف ۴ لیتری را خالی کنید. دوباره همین کار را انجام دهید ، حال ۱ لیتر اب در ظرف ۹ لیتری باقی مانده است ان را در ظرف ۴ لیتری بریزید. حال دقت داشته باشید که ظرف ۴ لیتری تنها ۳ لیتر گنجایش دارد، دوباره ظرف ۹ لیتری را پر کنید، حال با این ظرف ، ظرف ۴ لیتری را پر میکنیم ( ۳ لیتر در ان میریزیم)، بنابراین در ظرف ۹ لیتری ، ۶ لیتر باقی می ماند.

حمایت مالی


کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...