به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+1 امتیاز
5,310 بازدید
در دبیرستان توسط rezasalmanian
ویرایش شده توسط fardina

چرا $|x|$(قدر مطلق x) یک جمله ای نیست؟

3 پاسخ

+3 امتیاز
توسط erfanm

اولا $ \mid x \mid $ یعنی قدر مطلق عبارت $ x $ و در واقع $ \mid \mid $ نماد یک تابع است. پس یک تابع از $ x $ است اما چندجمله ای ها یک نمایش و بیان از $ x $ هستند.

از طرف دیگر $ \mid x \mid = \sqrt[2]{ x^{2} } = (x^{2})^ \frac{1}{2} $(دقت کنید زمانی میتوانیم توانها را ضرب کنیم که پایه مثبت باشد برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید اینجا را ببینید) پس در این بیان $ \mid x \mid $ دارای توان کسری است که خلاف تعریف تک جمله ای است.

توسط AmirHosein
ویرایش شده توسط AmirHosein
@fc342 اگر بتوانید «یک بیان با توان‌های صحیح نامنفی» بیابید کار تمام است. برای قدر مطلق هیچ بیانی که توان صحیح نامنفی بیابد نمی‌توانید بیابید (شما اشتباه متوجه شدید که اگر یک بیان توان کسری بیابیم آنگاه تک‌جمله‌ای نیست، نخیر بلکه اگر هیچ بیان توان صحیح نامنفی نیابیم آنگاه تک‌جمله‌ای نیست). پیرامون $x$ نیز یک بیان به کمک توان صحیح نامنفی وجود دارد و آن نیز ایکس به توان یک است پس بنا به تعریف، یک تک‌جمله‌ای است.
توسط good4us
–1
باسلام
این نمایش برای xهای منفی درست نیست
اعدادمنفی به توان گویا تعریف نشده است.درکتاب پایه دهم جدید ذکرشده است
توسط Mohsenn
–1
این رو هم میشه گفت که  در توابع چند جمله ای نقطه بازگشتی ( شکسته) وجود ندارد
توسط AmirHosein
@Mohsenn نقطهٔ بازگشتی که ترجمهٔ turning point است نقطه‌ای است که مشتق تغییر علامت بدهد و این الزاما وجود شکستگی در نمودار را نتیجه نمی‌دهد. نقطهٔ اکسترممِ یک سهمی نیز یک نقطهٔ بازگشتی است! سهمی نیز از یک چندجمله‌ای می‌آید.
توسط Mohsenn
بله کاملا درست میگید.
0 امتیاز
توسط

چون ضریبش یا یک هست یا منفی یک در حالی که ضریب قدر مطلق x باید یه عدد باشه

–1 امتیاز
توسط

چون |x|به صورت تابع دو ضابطه ای تعریف می شود:

x برای مقدارهای مثبت یا صفر

x- برای مقادیر منفی

توسط AmirHosein
نخست اینکه تابع‌های تک‌ضابطه‌ای را نیز به طور بدیهی می‌توان به شکل چندضابطه‌ای درآورد. اینکه یک شکل دوضابطه‌ای برایش بنویسید کفایت نمی‌کند. باید ثابت کنید که کمتر از آن روی نمی‌دهد. می‌توان آن را به طور یک‌ضرب با استفاده از تابع (نه نگاشت) -ِ $\sqrt{x^2}$ نیز نوشت. چون شرطی روی ضابطه نگذاشته‌اید کلا بحث‌تان مفهوم خاصی ندارد. با فرض اینکه ضابطه‌های مقبول را محدود نیز بکنید باید روی کمترین تعداد ضابطهٔ ممکن بحث کنید، صفت کمترین مهم است.

حمایت مالی


کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...