به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+2 امتیاز
484 بازدید
در دبیرستان و دانشگاه توسط scienceblossomemail

من تازه فعالیتم را در این وب سایت آغاز می کنم و خیلی خیلی خوشحالم که چنین فضایی را به زبان فارسی می بینم. امیدوارم که بابت نبودن یک مساله ی ریاضی بخصوص در این سوال به بنده سخت نگیرید.

من در کتابی به کلمه ی statement برخورد کردم و کنجکاو شدم ببینم معادل دقیق این کلمه در فارسی چه هست، البته منظور آن کتاب را می دانم ولی دوست داشتم ببینم دقیقا در فارسی ما بهش چی میگیم. (این خودش خیلی جالب هست که انگلیسی آن معنی اش را میرساند ولی معادلش را به زبان مادری خودم نمی دانم!) منتهی با جستجو در وب سایت های فارسی چیزی دستم را نگرفت و معمولا در توضیحات به سه چیز برخورد کردم که به نظرم با توجه به موضوع کتاب هر سه می توانند معنی مناسبی باشند. حالا می خواستم نظر اهل فن را بدانم که دقیقا فرق این سه کلمه(حکم، قضیه و گزاره) در چیست و کدام یک را معادل مناسب تری می دانند؟ موضوع کتاب ساختمان های داده و الگوریتم ها (در رشته ی کامپیوتر) بود.

پ.ن: من مترجم نیستم. اما به زبان های مختلف(و همینطور طبعا به زبان خودمان) خیلی علاقه دارم.

1 پاسخ

+2 امتیاز
توسط fardina
انتخاب شده توسط scienceblossomemail
 
بهترین پاسخ

کلمه Statement در ریاضیات "حکم" و "گزاره" ترجمه می‌شود. معمولا "گزاره" برای Proposition استفاده می شود هر چند Proposition را ممکن است "قضیه" هم ترجمه کنند!

قضیه‌ها (Theorem) احکام(Statement) ریاضی هستند که با استفاده از استدلال های ریاضی اثبات می‌شوند. گزاره‌ها(Proposition) نتایج جالبی هستند که از اهمیت کمتری نسبت به قضیه‌ها برخوردارند.

میتوانید از واژه نامه ریاضی و آمار انجمن ریاضی ایران برای یافتن‌معادل فارسی استفاده کنید. برای خواندن تفاوت بین قضیه و گزاره و لم و نتیجه و ... اینجا divisbyzero.com را ببینید. چند سال قبل یک ترجمه سریع از این‌ متن در کانال تلگرامی محفل ریاضی آمد که اینجا کپی میکنم ( برای سوالات مشابهی که ممکن است در آینده پرسیده شود):

تفاوت بین قضیه، لم و نتیجه:

✅تعریف Definition: یک شرح دقیق و غیر مبهم از یک لفظ(اصطلاح) ریاضی. تعریف، معنای یک کلمه را با ارائه دادن تمام ویژگی هایی (و فقط همان ویژگی ها) که باید درست باشد مشخص می کند.

✅قضیه Theorem : یک عبارت ریاضی است که با استفاده از استدلال ریاضی اثبات می شود. در یک مقاله ریاضی، لفظ قضیه برای نتایج خیلی مهم استفاده می شود.

✅لم Lemma: یک نتیجه کوچک است که تنها هدف آن کمک به اثبات یک قضیه است. لم به عنوان وسیله ای در راه اثبات یک قضیه استفاده می شود. گاهی اوقات بعضی از لم ها خود به تنهایی خیلی مهم هستند مثل لم زرن، لم اوریسون، لم برنساید و...

✅نتیجه(فرع) Corollary: یک پی آمد که اثبات(معمولا کوتاه) آن اساسا به یک قضیه ی داده شده متکی است.(معمولا میگوییم این یک نتیجه از قضیه A است).

✅گزاره Proposition: یک نتیجه ی اثبات شده و اغلب جالب که عموما اهمیت کمتری نسبت به قضیه دارد.

✅حدس Conjecture: گزاره ای که(فعلا) اقبات نشده اما اعتقاد بر آن است که درست باشد. مثل حدس کولاتز، حدس گلدباخ و ....

✅ادعا Claim: یک خبر است که بعدا اثبات می شود. اغلب مثل یک لم غیررسمی مورد استفاده قرار می گیرد.

✅ اصل Axiom/Postulate: یک حکم که بدون اثبات پذیرفته می شود. اصول پایه های اساسی هستند که از آنها همه قضایا اثبات می شوند. مثل 5 اصل اقلیدس

✅اتحاد Identity: یک عبارت ریاضی که تساوی دو کمیت یا مقدار (اغلب متغیر) را نشان می دهد. مثل اتحاد اویلر و ... ✅تناقض یا پارادوکس Paradox: یک عبارت که با استفاده از مجموعه ای از اصول و تعاریف می توان هم درستی و هم اشتباه بودن آن را نشان داد. تناقض ها اغلب برای نشان دادن ناسازگاری در نظریه های نقض شده استفاده می شود(پارادوکس راسل). لفظ پارادوکس اغلب به طور غیر رسمی برای تشریح یک نتیجه متحیرکننده یا دور از عقل استفاده می شود که از یک مجموعه از قواعد حاصل شده است. مثل پارادوکس باناخ تارسکی و...

لطفا توجه کنید که این ترجمه ممکن است اشکالاتی داشته باشد. امیدوارم کسی کمک کند که بهتر ترجمه شود.

آدرس کانال تلگرامی محفل ریاضی @irancircle

حمایت مالی


کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...