به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+1 امتیاز
47 بازدید
سوال شده در دبیرستان توسط aseman

با سلام مفهوم حدی بینهایت رو به زبان ساده بفرمایید وقتی میگیم ایکس فلش بینهایت یعنی چی دقیقا

دارای دیدگاه توسط MSS
+1
یعنی از هرچی فکرشو کنی بیشتر

2 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده توسط man258

یعنی اگر اعدادی که به عبارت می دهیم را بزرگتر و بزرگتر کنیم خروجی های ما به کجا میگراید برخی مانند x=y اگر مقادیر بزرگتر و بزرگتری به x بدهیم به بینهایت میل میکنند ( یعنی هر چقدر اعداد ورودی را بزرگتر کنیم ، اعداد خروجی هم بدون هیچ محدودیتی بزرگتر و بزرگتر میشوند) برخی هم مانند y=1/x وقتی x را بزرگتر کنیم به صفر نزدیک و نزدیک تر میشود، بنابراین به ازای ورودی های هرچه بزرگتر به تقریب بهتری میتوان خروجی را صفر در نظر گرفت برخی عبارات با میل به بینهایت خروجی هاشان به خروجی های یک خط شیب دار نزدیک تر میشود که به ازای خروجی های بسیار بزرگ با تقریب های بهتری میتوان دو عبارت را یکی در نظر گرفت ( مجانب مایل ) و ...

0 امتیاز
پاسخ داده شده توسط mar1k_on1e

سلام، باید اینو بدونید که بینهایت یک عدد نیست، بلکه نشان دهنده یک حالت هست. و ضمناً وقتی که x به سمت بینهایت میل میکنه، باید ببینید f(x)1 به کجا میل میکنه. مهم هم نتیجه f(x)1 هست. اگه f(x)1 با بالا رفتن x، به مقدار خاصی نزدیک بشه، یعنی تابع مجانب افقی داره.

(یا شاید هم مجانب مایل. البته مجانب مایل زمانی پدیدار میشه که ما یک تابع چند جمله‌ای کسری داشته باشیم، که مثدار بالاترین درجه صورت، یک واحد از مقدار بالاترین درجه مخرج بیشتر باشه. مثلا f(x)= (x^3 +1)/(x^2+1)1 ).

با توجه به اینکه اخیرا هزینه های نگهداری سایت افزایش چشمگیر چند برابری داشته، محفل ریاضی نیازمند حمایت مالی شما است.

حمایت مالی


کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود

ابزارها:

سرگرمی: سودوکو جدید

رسم نمودار: Geogebra جدید

...