به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+1 امتیاز
39 بازدید
در دبیرستان توسط Mohsenn

با سلام . در فصل هفتم ریاضیات سال نهم در ابتدای فصل اومده دانش آموزان رو با تعیین دامنه آشنا کرده و بعد بلافاصله در مورد ساده کردن کسرهای گویا صحبت کرده .
مثال هایی رو آورده که اومده عبارات رو بدون اینکه قبلش تعیین دامنه کنه ساده کرده . خود من متوجه منظور نویسنده نمیشم که الان هدفش از این کار چیه . من خودم فرق چند جمله ای و تابع چند جمله ای رو میدونم اما نمیدونم اینجا باید به بچه ها چی بگم.

مرجع: فصل هفتم ریاضی سال نهم
توسط rafig256
+1
من متوجه نشدم دقیقا سوال شما چیه؟
در بخشی از کتاب سعی داره تعیین دامنه و در بخش دیگر قصد داره ساده کردن رو آموزش بده. شما هم می تونید این دو رو جداگانه آموزش بدید. ولی وقتی یک مساله می خواید حل کنید حتما اول تعیین دامنه کرده و سپس ساده کنید.
ضمنا در جمله آخرتون گفتید فرق بین چند جمله ای و تابع چند جمله ای رو می دونید! ارتباط چند جمله ای به تعیین دامنه چیه (تعیین دامنه در غیر چند جمله ای ها هم باید انجام بشه)؟
نکته آخر اینکه فرقشون چیه که فرمودید فرقشون رو می دونم؟ لطفا این رو هم تو صورت مساله قید کنید که بیشتر با مشکل پیش روی شما آشنا بشیم.
توسط AmirHosein
@rafig256 در مورد پاراگراف آخر دیدگاه‌تان، نمی‌دانم @Mohsenn دقیقا چه منظوری داشتند، ولی در برخی مسائل جبری شما می‌توانید چندجمله‌ای را بدون استفاده از مفهوم تابع تعریف کنید و ربطی به تابع نداشته باشد، بنابراین همیشه چندجمله‌ای‌ها تابعِ چندجمله‌ای منظور نمی‌دهند، البته فکر نکنم در مباحث معمولی دبیرستان کسی نیاز به چنین بحثی داشته‌باشد.
توسط rafig256
@AmirHosein با توجه به اینکه سوال در حد سال نهم است از نظر بنده هم نیازی نیست بین چند جمله ای و تابع جمله ای تمایزی قائل شد و از همین رو پرسیدم که فرقشون چیه؟ چون در مباحث نهم و حتی بالاتر از اون عملا تفاوتی ندارند.
مابقی ابهامات هم که همچنان باقی مانده

پاسخ شما

پيش نمايش:

نام شما برای نمایش - اختیاری
حریم شخصی : آدرس ایمیل شما محفوظ میماند و برای استفاده های تجاری و تبلیغاتی به کار نمی رود
کد امنیتی:
پایتخت ایران کدام شهر است؟
برای جلوگیری از این تایید در آینده, لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید.

حمایت مالی


کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...