به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
0 امتیاز
160 بازدید
در دبیرستان توسط Smhm (0 امتیاز) 1 نشانه گذاری شده

ب روش هندسی یعنی از هندسه اقلیدسی و اصول ثابت شده استفاده کنیم ب نظرم باید فرض کنیم نسبت محیط ب قطر در دودایره یکسان نباشد (فرض خلف)بعد ثابت کنیم ب تناقض میرسیم

مرجع: هندسه اقلیدسی
توسط salar (638 امتیاز)
+1
درسته جمله ناقص است
اثبات مقدار ثابت بودن عدد پی که در این صورت موجودیت هم اثبات میشه ولی مقدار از لحاظ جبری و اندازه هندسی، تفسیر آن در صفحه یا خط که بحث جداست
الآن اصلاح میکنم
توسط AmirHosein (9,531 امتیاز)
+1
@salar ثابت بودن عدد پی را اثبات نمی‌کنند. مثلا ثابت بودن رادیکال دو را ثابت نمی‌کنند. شاید ماهیت پرسش به خاطر ندانستن تعریف عدد پی است، که در اینصورت پرسش‌گر می‌تواند بپرسد «لطفا تعریف عدد پی را بگوئید». سپس اگر می‌خواهند بدانند آیا نسبت دو مقدار دیگر یا حاصل یک عبارت ریاضی دیگر نیز برابر با عدد پی می‌شود، ادامه دهند که «لطفا راهنمایی کنید که چرا پاسخ فلان چیز نیز مساوی با این عدد می‌شود». مثلا فردی تعریف عدد موهومی در اعداد مختلط را نمی‌داند، ابتدا می‌پرسد عدد موهومی چیست، سپس می‌گوید چرا انتگرال $\frac{4}{\pi}e^{\frac{2}{x}}$ روی دایرهٔ واحد در صفحهٔ مختلط برابر با $i$ می‌شود؟
اگر ثابتی را به وسیلهٔ یک تابع می‌خواهید تعریف کنید، آنگاه تابع بودنِ آن تابع، یعنی خروجیِ هر ورودی یکتا تنها یک مقدار یکتا است را باید ثابت کنید. بنابراین به نظر من بهتر است دقیق‌تر به پرسش‌تان فکر کنید که چه چیزی در ذهنتان سوال است و متن پرسش را ویرایش کنید.
توسط salar (638 امتیاز)
گفته شما کاملاً درست است ولی عده ای بر این باور هستند که چهار ستون علم را به لرزه درآورده اند و چنین سوالاتی را پیش می آورند.
عدد پی یا نپر ویا...کشف و بعد نامگذاری شده اند حال این مسیر را در جهت عکس پیش می روند تا به تناقض برسند که کاری اشتباه است چون عدد $\pi$ بطور کامل محاسبه نشده و مسیر رفت کامل نشده تا در جهت عکس برگردیم.
متأسفانه چنین مسیر های اشتباه کم نیستند و تحقیق کننده را دچار سردرگمی میکنند.
توسط salar (638 امتیاز)
–1
سعی من بر این است تا سوال دوستمان را بطور کامل متوجه بشوم و بعد اگر توانستم پاسخ درست را با استدلال بدهم و اگر راهی نباشد ایشان را آگاه کنم.
توسط Smhm (0 امتیاز)
–1
از شما هم خیلی ممنونم ک حوصله ب خرج دادید و راهنمایی کردین

1 پاسخ

0 امتیاز
توسط MSS (1,320 امتیاز)
انتخاب شده توسط Smhm
 
بهترین پاسخ

میتوان فرض کرد که دو دایره از بینهایت مثلث مانند شکل تشکیل شده است: که A مرکز هر دو دایره است. AB شعاع دایره کوچک و AD شعاع دایره بزرگ است. BC و DE هم قسمتی از محیط دایره است. به دلیل تشابه : $ \frac{AB}{BC} = \frac{AD}{DE} $

enter image description here

توسط Smhm (0 امتیاز)
خیلی ممنونم از جواب

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...