به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
0 امتیاز
46 بازدید
در دانشگاه توسط s.j.sss
ویرایش شده توسط AmirHosein

با سلام اگر z یک عدد مختلط باشد مکان هندسی رابطه زیر(مقادیری که در آن صدق میکنند) چیست؟ $ \mid z-1 \mid < \mid z+1 \mid $ ممنون

توسط AmirHosein
@s.j.sss عنوان پرسش‌هایتان نامناسب است. برای نمونه دو پرسش دارید با عنوان انتگرال زیر را بدست بیاورید، باید متن پرسش به صورت یکتا از پرسش‌های مشابه متمایز شود نه اینکه به مبحثِ سوال اشاره کند! لطفا روی دکمهٔ ویرایش زیر پرسش‌هایتان کلیک کنید و عنوان پرسش را تغییر دهید. من برایتان عنوان این پرسش را ویرایش کردم می‌توانید تفاوت عنوان جدید با عنوان قبلی‌تان را که «مکان هندسی (اعداد مختلط)» بود مقایسه کنید.

1 پاسخ

0 امتیاز
توسط AmirHosein

یک عدد مختلط $z$ چیست؟ چیزی غیر از $x+iy$ بری دو عدد حقیقیِ $x$ و $y$ است که $i$ عدد موهومی در نظر گرفته شده است؟ پس هر عدد مختلط را با یک زوج مرتب در صفحهٔ حقیقی می‌توان نمایش داد. به یاد آورید که اندازهٔ یک عدد مختلط برابر با جذر جمع مجذور بخش حقیقی و بخش موهومی آن می‌بود. اکنون قرار دهید $z=x+iy$ در اینصورت داریم $z-1=(x-1)+iy$ (امیدورام که جمع و تفریق اعداد مختلط را بلد باشید و بدانید که ۱ یک عدد حقیقی و در نتیجه یک عدد مختلط نیز است در واقع می‌توانید بنویسید $1=1+0\cdot i$) و همینطور $z+1=(x+1)+iy$. پس نامساوی‌ای که خواسته‌شده است تبدیل می‌شود به $$\begin{array}{lll} |z-1|<|z+1| & \Longleftrightarrow & \sqrt{(x-1)^2+y^2}<\sqrt{(x+1)^2+y^2} \\ & \Longleftrightarrow & (x-1)^2+y^2<(x+1)^2+y^2 \\ & \Longleftrightarrow & -2x<2x \\ & \Longleftrightarrow & 0<x \end{array}$$ پس پاسخ خواسته شده می‌شود تمام $(x,y)\in\mathbb{R}^2$ که $x$-ِ آنها مثبت باشد که نیم‌صفحهٔ سمت راست می‌شود.

لطفا برای گسترش و ادامه فعالیت محفل ریاضی از آن حمایت کنید:

حمایت مالی


کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...