به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+1 امتیاز
147 بازدید
در دبیرستان توسط 890239535 (113 امتیاز)

دو اتومبیل در یک مسیر،اولی با سرعت ۳۰کیلومتر در ساعت و دومی با سرعت ۴۰کیلومتر در ساعت در یک لحظه به طرف یک مقصد حرکت میکنند.اگر در ابتدای حرکت ۱۵کیلومتر با یکدیگر فاصله داشته باشند،پس از چه مدت اتومبیل دوم به اتومبیل اول میرسد؟

روش حل:

x=vt

40t-30t=15

t=1/5

توسط MSS (1,351 امتیاز)
+1
درسته. یک ساعت و نیم

2 پاسخ

+2 امتیاز
توسط EvilMastermind (21 امتیاز)
ویرایش شده توسط mdgi

از v نسبی هم میشه رفت که همینه تقریبا. چون هم جهت اند vها از هم کم میشوند و ۱۰میشه.$ \triangle x $بر $ \triangle v$ میکنیم میشه$ \triangle t$

+2 امتیاز
توسط SinaMoradi (138 امتیاز)

به نام خدا از آنجایی که من خودم دانش آموز هستم، می‌دانم که منظور شما این بوده که اتومبیل ها بر خط راست حرکت می‌کنند؛ اما شما باید این مورد را در صورت مسئله ذکر کنید وگرنه مسئله قابل حل نمی‌باشد! با در نظر گرفتن این که اتومبیل ها بر خط راست و در یک جهت حرکت می‌کنند، میتوان پرسش شما را هم ارز با این پرسش در نظر گرفت که :(اتومبیل با تندی ۳۰ کیلومتر بر ساعت را شماره ۱ و اتومبیل با تندی ۴۰ کیلومتر بر ساعت را شماره ۲ مینامم و با توجه به سرعت نسبی میتوان فرض کرد که) اتومبیل ۱ در فاصله ۱۵ کیلومتری مبدا در حالت سکون قرار دارد و اتومبیل ۲ با تندی ۱۰ کیلومتر بر ساعت و در مبدا قرار دارد. خب پرسش شما هم ارز این است که اتومبیل شماره ۲ که تندی برابر ۱۰ کیلومتر بر ساعت دارد، فاصله‌ی ۱۵ کیلومتری را بر خط راست در چه مدت زمانی طی می‌کند؟ که جواب برابر t=1.5 h است... (ضمنا یادمان باشد که سرعت یک کمیت برداری است و باید جهت آن نیز مشخص باشد و بهتر بود شما در صورت سوال از واژه تندی به جای سرعت استفاده می‌کردید)


حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...