به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
0 امتیاز
96 بازدید
در دبیرستان توسط Ali mori (63 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein

پرسش زیر را در نظر بگیرید.

حد کسر $\frac{\sqrt[3]{x-1}-x^2-1}{\sqrt[3]{x^2-1}+x^2-1}$ زمانیکه $x\to 1$، برابر کدام گزینه است؟

  1. 1
  2. $\frac{1}{\sqrt{2}}$
  3. $\frac{1}{\sqrt[3]{2}}$
  4. $\infty$

در صورت کسر اگر $\sqrt[3]{x-1}$ را هم‌ارز با کل صورت قرار دهیم و $\sqrt[3]{x^2-1}$ را هم هم ارز با کل مخرج قرار دهیم جواب صحیح بدست می‌آید. اما این هم‌ارزی از قوانین هم‌ارزی پیروی نمی‌کند. آیا این هم‌ارزی نوعی دیگری از قاعدهٔ کم‌توان است؟

توسط Ali mori (63 امتیاز)
@amirhoseinاز همان جواب نیز درست بدست می آید اما راه طولانی است
توسط AmirHosein (10,688 امتیاز)
+1
@Ali_Mori
- اگر محاسبه‌ای به جواب یکسان برسد دلیل بر بامعنابودنش نیست. خیلی ساده «فردی دو کتاب دارد، یک کتاب دیگر می‌خرد. اکنون چند کتاب دارد؟» یک محاسبه «تعداد کتاب‌های اولیه را به توان دو می‌رسانیم سپس منهای تعداد کتاب‌های جدید می‌کنیم $2^2-1=3$» اینکه پاسخ آخر صحیح شده‌است هیچ دلیلی بر معقول بودن یا درست بودن خود مسیرِ حل نمی‌شود. هم‌ارزی نیز تعریف دارد و می‌توانید چک کنید که چیزی که می‌گوئید آیا واقعا در تعریف هم‌ارزی صدق می‌کند یا خیر.
- کجای روشی که @mdgi گفته‌اند طولانی است؟ چه از نظر نوشتن و چه از نظر ذهنی انجام دادن نه حجم زیادی می‌برد نه زمان زیادی.
توسط sMs (582 امتیاز)
ویرایش شده توسط sMs
اگر $\sqrt[3]{x-1}$ را هم ارز کل صورت قرار دهیم و $\sqrt[3]{x^2-1}$ را هم هم ارز کل مخرج قرار دهیم، دوباره پس از جایگذاری با ابهام $\frac00 $ رو به رو هستیم و جواب صحیح به دست نمی‌آید لذا یک مرحله‌ی دیگر لازم است تا جواب صحیح به دست آید:
$$lim_{x\to1}\frac{\sqrt[3]{x-1}}{\sqrt[3]{x^2-1}}=\frac00 $$
باید دوباره از $\sqrt[3]{x-1}$ در صورت و مخرج فاکتور بگیریم و ساده کنیم و بعد دوباره جایگذاری کنیم تا جواب درست به دست آید. لطفا متن پرسش را ویرایش کنید. در ضمن، زمانی که برای کسر lim گذاشته‌اید باید بنویسد حاصل عبارت روبه رو را بیابید و وقتی کسر را تنها بنویسید و بعد lim را آن وقت است که باید گفت حاصل عبارت فوق را وقتی x میل کند به فلان بنویسید. عنوان سوال را مبهم ویرایش کرده‌اید. امیدوارم منظورم را رسانده باشم
@AmirHosein
توسط sMs (582 امتیاز)
+1
دقیقا منظورم همین است! ممنون که عکس را فرستادید. تفاوت صورت سوال را در عکس و در اینجا(که شما ویرایش کرده‌اید) ببینید. شما برای خود کسر هم lim گذاشته‌اید در صورتی که نیاز به این کار نبود. درست مثل تصویری که فرستادید.@AmirHosein
توسط AmirHosein (10,688 امتیاز)
+1
@SinaMoradi اعمال شد.

پاسخ شما


نام شما برای نمایش - اختیاری
حریم شخصی : آدرس ایمیل شما محفوظ میماند و برای استفاده های تجاری و تبلیغاتی به کار نمی رود
کد امنیتی:
حاصلجمع 7 و 6 چقدر است؟(پاسخ حروفی)
برای جلوگیری از این تایید در آینده, لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید.

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...