به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+3 امتیاز
155 بازدید
در دبیرستان و دانشگاه توسط AlirezaZamani (599 امتیاز)
دوباره دسته بندی کردن توسط AmirHosein

همهٔ پاسخ‌های طبیعی معادلهٔ زیر را بیابید.

$$a^{a^a}=b^b$$

ویرایشگر: پرسش‌کننده متن بیشتری وارد نکرده‌است.

1 پاسخ

+3 امتیاز
توسط sMs (582 امتیاز)
ویرایش شده توسط sMs

با استفاده از نرم افزار اندروید Desmos و نمودار رسم شده، دو حالت ممکن است رخ بدهد.(به جای a قرار می‌دهیم x و به جای b قرار می‌دهیم y) . پاسخ سوال را در دو حالت می‌دهیم. حالت اول اینکه فرض می‌کنیم منظکر شما از ${a^{a^a}}$ این بوده است : $(a^a)^a$ در این حالت طبق نمودار رسم شده زیر: توضیحات تصویر

جواب‌ها عبارتند از : $\lbrace(0,0),(0,1),(1,0),(1,1)\rbrace$

در صورتی که منظور شما از ${a^{a^a}}$ به همین صورت که نوشته‌اید بوده است، با توجه به نمودار زیر:

توضیحات تصویر

تنها جواب قابل قبول، $\lbrace(1,0),(1,1)\rbrace$ می‌باشد.

توسط sMs (582 امتیاز)
+1
@mdgi من با توجه به این که فقط در یک نقطه$(x=1)$ محور طول ها را قطع کرده، گفتم فقط یک جواب دارد. اگر اشتباه گفتم به این دلیل است که سواد من در حد دبیرستان است اگر نکته‌ای هست خوشحال میشوم یاد بگیرم. از شما ممنونم.
توسط sMs (582 امتیاز)
+2
@AmirHosein از شما ممنونم. درست میفرمائید. حداقل باید در متن پاسخ بنویسم که برای فلان حالت خاص جواب این می‌شود، نه در حالت کلی که خودتان عرض کردید. سپاس
توسط mdgi (1,255 امتیاز)
نمی گویم اشتباه است. شاید هم درست باشد. فقط خواستم دلیلش را بدانم
توسط AmirHosein (10,688 امتیاز)
+1
@SinaMoradi کار قشنگی کردید. چهار/یک پاسخ طبیعی بدست آوردید (با دو قرارداد ترتیب‌گذاری در توانی که انجام دادید). گام بعدی که می‌توانید بعدها به آن فکر کنید این است که «آیا پاسخ طبیعی دیگری وجود دارد؟» چون رسم شکل شما در ناحیهٔ متناهی‌ای از صفحهٔ نامتناهی کشیده شده‌است و چیزی که با رسم بدون استفاده از گزاره‌ای دیگر می‌توان دید اطلاعی از آنچه بیرون از کادر تصویر هست نمی‌دهد. برای نمونه شاخه‌ای از خم‌تان که از بالای صحنه بیرون می‌رود ممکن است برای $x$ و $y$ بزرگتری طبیعی شوند.
توسط sMs (582 امتیاز)
+2
@AmirHosein ابتدا عذرخواهی می‌کنم چون ایرادی در جواب من وجود داشت مربوط به نمودار حالت دوم که ویرایش کردم(نمودار دوم دو جواب طبیعی می‌دهد). به راستی حرف جالبی زدید! آیا روشی جبری وجود دارد که بتوان فهمید آیا پاسخ طبیعی دیگری وجود دارد یا نه؟! از شما بابت راهنمایی های مفیدتان ممنونم. من خیلی چیزها در همین مدت کم از شما یاد گرفته‌ام. پاینده باشید.

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...