به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+2 امتیاز
3,426 بازدید
در دانشگاه توسط AEbrahimiB (435 امتیاز)

سیمی که دارای چگالی خطی ثابت است به صورت نیمدایره ای همراه با قطرش در می آوریم. مرکز جرم آن را بیابید.

2 پاسخ

+4 امتیاز
توسط AmirHosein (9,580 امتیاز)
انتخاب شده توسط AEbrahimiB
 
بهترین پاسخ

بدون کاستن از کلیت می‌توانید فرض کنید مرکز دایره‌ای که این نیم‌دایره از آن برداشته‌شده‌است مبدأ مختصات است و می‌توانید فرض کنید که نیم‌دایره‌تان نیم‌دایرهٔ بالایی است. زیرا در غیر اینصورت تنها یک انتقال و یک دوران نیاز دارید که نسبت به مرکز جرم خوش‌رفتار هستند یعنی اگر جسم‌تان را انتقال و دوران بدهید، آنگاه مرکز جرم آن نیز تحت همان انتقال و دوران به مرکز جرم جسم جدید منتقل می‌شود.

شعاع دایره را $r$ بگیرید. پس نیم‌دایرهٔ ما کمان شروع شده از نقطهٔ $(r,0)$ به نقطهٔ $(-r,0)$ و قطرمان پاره‌خط وصل‌کنندهٔ این دو نقطه است. توجه کنید که چون چگالی ثابت است مانند این است که هر نقطه سهم یکسانی در جرم دارد. چون پهنایی برای نقاط نیمذدایره و قطر در نظر نگرفته شده‌است پس این سهم برابر با حاصل‌تقسیم جرم بر محیط (درازای) شکل است. محیط شکل ما برابر با $\pi r+2r$ است. اکنون انتگرال وزن‌دار مرتبط با محاسبهٔ مرکز جرم به هر نقطه وزنِ $$\dfrac{\frac{m}{\pi r+2r}}{m}=\frac{1}{\pi r+2r}$$ را می‌دهد.

یافتن مرکز جرم مانند یافتن میانگین و امید است که تابع توزیع از سهم شرکت‌کننده در وزن بدست می‌آید. باید امید طول و عرض نقاط شکل را بیابیم.

نقاط روی پاره‌خط را به شکل $(x,0)$ که $x$ از $-r$ تا $r$ تغییر می‌کند پارامتری می‌کنیم و نقاط روی نیم‌دایره را به شکل $(x,\sqrt{r^2-x^2})$ که $x$ دوباره از $-r$ تا $r$ تغییر می‌کند پارامتری می‌کنیم.

$$\bar{x}=\frac{1}{\pi r+2r}(\int_{-r}^rxdx+\int_{-r}^rxdx)=0$$ $$\bar{y}=\frac{1}{\pi r+2r}(\int_{-r}^r0dx+\int_{-r}^r\sqrt{r^2-x^2}dx)=\dfrac{\frac{1}{2}\pi r^2}{\pi r+2r}=\frac{\pi}{2(\pi+2)}r$$

+1 امتیاز
توسط

میله همگنه پس مرکز جرم قبل از خم شدن روی خط های تقارن میله قرار داره و بعد از خم شدن مرکز جسم به صورت مجازی بیرون جسم قرار می گیره و چون ما در فیزیک نمی تونیم به یک نقطه خارج جسم نیرو وارد کنیم نقطه مرکز جسم را همون قبلی درنظر میگیریم با این تفاوت که در هر بار گزاری روی مرکز جرم همراه با یک گشتاور هستش به طور مثال اگر نیروی گرانش زمین بهش وارد شه در مرکز جرم می نویسیم mg + mg*d که d فاصله بین دو مرکز جرم مجازی و مرکز جرم قرداد هستش و در ضمن یادتون باشه نحوه قرار گیری خوده جسم و نحوه بارگزاری مهمه و گاهی اوقات ممکنه گشتاور به همین دلیل حذف بشه لازم به ذکر این هم هست که مرکز جرم مجازی رو باید همانند حساب کردن مرکز سطح نیم دایره حساب کرد که اینکار پارامتر y نقطه رو مشخص میکنه و دو پارامتر دیگه یعنی x و z روی محورهای تقارنش هستن

توسط AmirHosein (9,580 امتیاز)
من که با خواندن متن شما چیزی دست‌گیرم نمی‌شود.

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...