به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+2 امتیاز
178 بازدید
در دبیرستان توسط alineysi (634 امتیاز)
نمایش از نو توسط alineysi

شش جلدکتاب دایره المعارف که هرجلد ۴cmضخامت دارد به ترتیب از جلد یک تا جلد شش از چپ به راست دریک قفسه چیده شده اند.یک حشره از جلد رویی ,جلد اول کتاب حرکت کرده واز طریق کوتاه ترین مسیر خودش را به جلد پشتی ,جلد چهارم کتاب می رساند.این حشره مسیری را به چه طولی می پیماید؟ پاسخ این سوال رو ۸cmنوشتند.خواستم روش حل رو بدونم.

مرجع: mathematical challenge 1996 رقابتهای ریاضی - مسائل مسابقات ریاضی مدارس انگلستان، انتشارات دانشگاه کمبریج، انگلستان، ترجمهٔ هوشنگ شرقی، انتشارات مبتکران
توسط alineysi (634 امتیاز)
برای سنین ۱۱ تا ۱۶ کتاب پروفسور تونی گاردینر هست
توسط AmirHosein (13,308 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein
همیشه برای مرجع‌نویسی نام چاپ شده بر روی خود کتاب و نام نویسنده را بنویسید بدون اینکه ترجمه یا تبدیل انجام بدهید. مگر اینکه نسخهٔ ترجمه‌شده باشد که در اینصورت نام روی کتاب ترجمه‌شده را عینا بیاورید و نام انتشارات یا مترجم. به هر حال باید اطلاعات، اطلاعاتی باشند که کتاب مورد نظر با آنها ثبت و قابل پیداشدن باشد.

منظورتان کدام کتاب از آقای Tony Gardiner است؟
https://www.amazon.com/s/ref=sr_pg_1?rh=n%3A283155%2Ck%3ATony+Gardiner+math&keywords=Tony+Gardiner+math&ie=UTF8&qid=1529076258
توسط alineysi (634 امتیاز)
بله.ترجمه شده توسط انتشارات مبتکران که کتاب قدیمی هست۰
مترجم هوشنگ شرقی
توسط AmirHosein (13,308 امتیاز)
خب من الآن دسترسی به کتاب‌های داخل ایران ندارم. در صفحهٔ مشخصات کتابتان ببینید مشخصات کتاب اصلی‌ای که آقای هوشنگ شرقی ترجمه کرده‌اند آمده است یا خیر. عنوان روی جلد کتاب را هم بنویسید ممنون می‌شوم.
توسط alineysi (634 امتیاز)
+1
باسلام. عنوان اصلی mathematical challenge 1996
رقابتهای ریاضی
مسائل مسابقات ریاضی مدارس انگلستان
انتشارات دانشگاه کمبریج انگلستان
ممنون که پیگیر هستید.
یک سوال .چطور میتونم بقیه کتابهای این مولف رو بدست بیارم؟ممنون

1 پاسخ

+3 امتیاز
توسط

دوست عزیز سلام . هوشنگ شرقی هستم مترجم کتاب رقابت های ریاضی ( مسائل مسابقات ریاضی مدارس انگلستان ) . برای پاسح به سوالتان یک بار دیگر به متن اصلی مراجعه کردم ، زیرا با خود گفتم شاید در ترجمه من ایرادی وجود داشته است ( چرا که ترجمه متعلق به حدود 15 سال قبل بود ) با دقت متن را خواندم و دیدم تنها نکته ای که از یاد برده بودم این بود که به جای حشره ، باید موریانه می آمد و نیز قید می شد که حشره در طول مسیر حرکتش کاغذ کتاب ها را می خورد و لذا می تواند از داخل کتاب ها برای خودش مسیری باز کند. این نکته مهمی بود که متاسفانه فراموش شده بود و انشاالله در چاپ های بعدی اصلاح می شود ولی مشکل پاسخ دهی همچنان باقی است ، زیرا باز هم کوتاه ترین مسیر نمی تواند 8 سانتی متر باشدو اگر حشره مستقیما از درون چهار جلد حرکت کند ، باز هم لااقل باید 16 سانتی متر حرکت کند. مگر این که فرض کنیم هدف سوال فقط مسیری باشد که حشره با خوردن کاغذ مسیرش را باز می کند ( یعنی حداقل چند سانتی متر باید کاغذ بخورد ) با این شرط که مجاز باشد به دلخواه بدون خوردن کاغذ حرکت کند . در این صورت بهترین راه این است که حشره از بیرون ، یعنی از روی کتاب ها حرکت کرده و خودش را به روی جلد ششم برساند و از آنجا خوردن را شروع کند و خودش را به پشت جلد چهارم برساند که در این صورت باید 8 سانتی متر کاغذ بخورد تا به مقصد برسد. به احتمال زیاد منظور مولف همین بوده است ، ولی در متن اصلی چنین شرطی نبود و حرکت همراه با خوردن کتاب و بدون آن از هم جدا نشده بود و توضیحات مولف نارسا بود. البته موارد دیگری هم در کتاب بود که مشکل داشت و من آن ها را اصلاح کرده بودم که در زیرنویس ها توضیح داده ام. اما در مورد سایر کتاب های مولف ، که پرسیده بودید ، یک کتاب دیگر از ایشان را هم من ترجمه کرده ام ( راهنمای المپیاد ریاضی - مسائل المپیاد های ریاضی انگلستان ) که در سال 1382 انتشارات مدرسه آن را چاپ کرده است و یک کتاب دیگر با عنوان خلاقیت ریاضی را از ایشان در دست ترجمه دارم.

توسط alineysi (634 امتیاز)
+1
سلام.استاد گرانقدر و عزیز.از اینکه محبت کردید و سوال مورد نظر رو پیگیری فرمودید سپاسگذارم
توسط MSS (1,524 امتیاز)
+2
با این توضیحات جواب 8 سانتی متر درست است.
زیرا کتاب ها از چپ به راست چیده شده اند. وقتی کتاب لاتین را داخل کتابخانه قرار دهیم، جلد رویی سمت راست و جلد پشتی سمت چپ کتاب واقع می شود.
پس موریانه برای رسیدن از روی جلد اول به پشت جلد چهارم فقط به اندازه ضخامت جلد دوم و سوم فاصله دارد. که میشود 8 سانتی متر.

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...