به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+3 امتیاز
431 بازدید
در دبیرستان و دانشگاه توسط Elyas1 (4,475 امتیاز)
ویرایش شده توسط Elyas1

چرا افراد به پست ها امتیاز منفی می دهند؟ چرا آنها را نشانه گذاری می کنند؟ چرا بعضی از سوالات را می بندند؟

توسط AmirHosein (19,620 امتیاز)
+3
@fardina و @good4us و @Hamed.Baghal و @mirismaili و @kazomano و @MSS احتمالا نظرهای خوبی داشته‌باشند.
توسط Hamed.Baghal (427 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein
+4
یک دلیل می‌تواند این باشد که قبل از ایجاد پرسش در اینجا، برخی قواعد رعایت نمی‌شود. برای پرسش مناسب توصیه می‌کنم به بخش «پرسش سوال» در قسمت بالای وبسایت مراجعه کنید، بالای فضای تایپ پرسش چند توصیه نوشته شده‌است.

1 پاسخ

+4 امتیاز
توسط AmirHosein (19,620 امتیاز)
انتخاب شده توسط Elyas1
 
بهترین پاسخ

متأسفانه خیلی از کاربرها اصلا صفحهٔ راهنمای سایت را نگاه نمی‌کنند و گر نه پاسخ خیلی از این پرسش‌ها به طور کوتاه و سریع توسط @admin در آن بخش داده‌شده‌است برای نمونه به «چه وقت یک پرش پنهان یا حذف می‌شود» یا «چه وقتی یک سوال بسته می‌شود» و غیره در صفحهٔ راهنما نگاه کنید:

پیوند صفحهٔ راهنما: https://math.irancircle.com/faq

و اما چند تجربهٔ شخصی من در مدت فعالیت در این سایت:

هر سال یکی دو نفر پیدا می‌شوند که احساسی و از روی کم‌بودن ظرفیت شخصی شروع به امتیاز منفی دادن به برخی کاربرهای دیگر می‌کنند. مانند افرادی که فکر می‌کنند شنیدن جملهٔ «عنوان پرسش را مناسب ننوشتید» یعنی توهین! سپس شروع می‌کنند امتیاز منفی دادن به پست‌های فردی که به او گفته‌است پست شما فلان ویرایش را نیاز دارد، یا به او گفته‌است پاسخ شما فلان اشتباه را دارد. اگر به صفحهٔ‌شناسهٔ من هم بروید می‌بینید که ۱۹ امتیاز منفی گرفته‌ام که توضیح و علتی بابتشان داده‌نشده‌است. یا اگر درست به یادم مانده‌باشد در نیمهٔ نخست سال ۲۰۲۰ یک فرد با چند نام کاربری ساختگی به خودش امتیاز می‌داد تا حد نصاب امتیاز منفی دادن را پیدا کند و سپس شروع کرد به کلی امتیاز منفی و مثبت دادن که باعث شد @admin یک سری تغییر ایجاد کند و نتیجهٔ آن سانحه این شد که اگر در صفحهٔ «کاربران» به قسمت‌های بهترین کاربرهای در سال یا در ماه بروید و ماه یا سال پیشینی را انتخاب کنید، مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا بتوانید صفحه‌های مربوطه را ببینید، در حالی که پیش از آن سانحه سریع صفحهٔ مورد نظر بالا می‌آمد.

از این معدود کاربرها بگذریم، امتیاز منفی را به دلیل‌های زیر می‌توان‌ داد: شما برای یک پاسخ اشتباه دیدگاه می‌گذارید که «پاسخ شما به فلان دلیل اشتباه است» ولی کاربر مربوطه اقدامی نمی‌کند و پستی که گذاشته است را به امان خدا رها می‌کند، نه اشتباه را برطرف می‌کند نه پست اشتباهش را که نمی‌خواهد یا نمی‌تواند تصحیح کند را حذف می‌کند. در اینجا امتیاز منفی و نشانه‌گذاری برای حذف انجام می‌دهم. نشانه‌گذاری برای حذف انجام می‌شود تا در بخش مدیریت این پست به عنوان «پست مورد نیاز به توجه» قرار گیرد تا بخش مدیریت آن را حذف یا تغییر دهد. امتیاز منفی برای این انجام می‌شود تا در صفحهٔ شناسهٔ کاربر یک اثری از اینکه این کاربر کار اشتباهی کرده‌بوده‌است (پاسخ اشتباه دادن در صورت ندانستن اینکه اشتباه است، یک کار بد نیست، ولی پس از اینکه فهمیدید که پاسخ اشتباه است، اگر کاری نکردید، یک کار بد است، به این می‌گویند مسئولیت‌پذیر نبودن). بعدها ممکن است یک پست جدید ببینید که مشکل دارد، می‌توانید روی نام کاربری ارسال‌کننده کلیک کنید و به صفحه‌اش بروید. در آنجا می‌بینید که فرضا این کاربر ۳ پرسش دارد و ۲۰ امتیاز منفی و شاید ۲ امتیاز مثبت. چه می‌فهمید؟ متوجه می‌شوید که این کاربر قبلا هم پست‌های مشکل‌دار گذاشته‌است، نه؟ یا کاربری با صفر پست ولی ۳ امتیاز منفی! یعنی چه؟ یعنی قبلا پست داشته‌است ولی اقدامی برای رفع مشکلات پستش نکرده‌است و پست در نهایت حذف شده‌است (امتیازهای منفی پست حذف‌شده کماکان برایش مانده‌اند).

این بحث تنها مربوط به یک فرد تازه‌وارد نیست، کاربری هست که شاید بتوان گفت من خودم تنهایی ۵ بار به اینکه مرجع و عنوان پرسش را نامناسب نوشته‌است به او تذکر داده‌ام، اگر تذکر سایر دوستان را نیز بیفزائید بیشتر هم می‌شود. ولی هنوز به سایت می‌آید و مرجع را می‌نویسد «سوال خودم» یا «پرسش امتحان»! و عنوان را می‌نویسد مثلا «سوال ترکیبیات»!

علت دیگر امتیاز منفی دادن این است که فردی می‌آید و پاسخ تکراری می‌نویسد! نوشتن پاسخی که در حال حاضر نوشته‌‌شده‌است چه سودی دارد؟

علت دیگر امتیاز منفی دادن این می‌تواند باشد که فرد به تلاش خود اشاره نمی‌کند و صرفا پرسش امتحان یا تکلیفش را می‌گذارد تا پاسخش را کپی-پیست کند و یک نمره‌ای بگیرد.

به هر حال، در هر حالت دلیل امتیاز منفی دادن را در قالب دیدگاه در زیر پست می‌نویسم مگر اینکه وضع پست انقدر بد باشد که نیاز به توضیح بیشتر نباشد یا اینکه فرد دیگری پیش‌تر دیدگاهی گذاشته‌است که مشکلات را اشاره کرده‌است و دیگر نیاز به دیدگاه دوباره‌نویسی توسط من نباشد.

و در آخر اینکه «امتیاز منفی داده‌شده» قابل خنثی شدن توسط ارسال‌کننده‌اش است. پس اگر به خاطر مشکلات پست‌تان امتیاز منفی گرفته‌اید، بدانید که پس از ویرایش و رفع مشکلات مربوطه، فرد مقابل امتیاز منفی‌اش را می‌تواند حذف کند. بنابراین به جای گله‌مندشدن و گذاشتن زمان روی دیدگاه نامؤدبانه یا نامناسب، همان زمان را می‌توانید بر روی ویرایش پست‌تان صرف کنید. این نه تنها مشکل امتیاز منفی‌تان را حل می‌کند بلکه یک پست خوب و درست نوشته‌شده پاسخ‌دهنده‌های بیشتری را به پرسش‌تان جذب می‌کند :)

توسط amir7788 (2,972 امتیاز)
ویرایش شده توسط amir7788
بنظرم بهتر ما مثل سیاستمداران رفتار نکنیم خیلی از سوالات خیلی خوب هستند با یک ویرایش ساده بر طرف می شه اما بسته شد.  اما سوالاتی که مشکلات اساسی داره باید بسته شود. کسی که در مطلبی بی ادب گفت همان مورد خاص بسته شود مثلا در دیدگاه مودبانه صبحت نکرد دیدگاه بسته شود نه سوال و برعکس
همچنین نمره منفی دادن به دیدگاه‌های شخصی که بدور از توهین مطرح می شه، موافق نیست. مثلا همین دیدگاهی که اینجا عنوان کردم یکی بیاید نمره منفی بده.
توسط AmirHosein (19,620 امتیاز)
+2
@amir7788 «دیدگاه» یک صفحه نیست که بسته شود، «پرسش» یک صفحه دارد که پاسخ و دیدگاه‌ها در آن قرار می‌گیرند، پس تنها «پرسش» چیزی است که قابل بسته و باز شدن است. پرسشی که بسته می‌شود اگر سودی بر ماندنش نباشد حذف می‌شود ولی اگر سودی باشد می‌ماند. اگر فردی بعدها پرسشی مشابه داشت و این پرسش دیگر در سایت موجود نبود یا بسته بود، می‌تواند در قالب پست پرسش جدید بپرسد و اگر به شکل نامناسب یکسان نباشد، مطمئنا کاربران پاسخ خواهند داد. لذا بسته شدن پستی که مشخص است پرسش‌کننده واقعا ارزشی قائل نیست خیلی بد نیست. بعلاوه برای آموزش دادن یک نکته تنها ابزار ممکن، پاسخ دادن به یک پرسش نیست. از بخش بلاگ هم می‌توان استفاده کرد. برای نمونه من خودم موضوع‌های مختلفی که مانند پاسخ دادن به پرسش فردی است ولی پرسش مربوطه در این سابت مطرح نشده از بخش بلاگ استفاده کردم. گاهی یک پرسش نامناسب خیلی قدیمی است و کاربر مطرح کننده‌اش دیگر در سایت فعال نیست، بلی اگر می‌توانید ویرایش کنید و پاسخ دهید خیلی هم عالی است کمااینکه من هم کرده‌ام. ولی پرسشی که تازه پرسیده شده است و کاربرش هنوز به سایت سر می‌زند ولی به دیدگاه‌ها اصلا اهمیت نمی‌دهد را هرگز پاسخ نمی‌دهم.
متوجه خط آخر دیدگاه‌تان نمی‌شوم.
توسط Elyas1 (4,475 امتیاز)
+2
@amir7788 فکر نکنم کسی به شما برای این‌ دیدگاهتان امتیاز منفی بدهد. اتفاقاً به نظرم افراد مخالف هم نظر بدهند بد نیست.
توسط amir7788 (2,972 امتیاز)
ویرایش شده توسط amir7788
بعنوان نمونه گفتم اگر نظر قبلی ام نگاه کنید که در مورد مسئله تانکرها که بسته شد نظرم گفتم منفی دادن. برام انجام دادن هیچ ایراد ندارد ولی برای دیگران یا تازه واردها انجام ندهید. از این موارد برای دیگران دیدم
(  این موضوع برای خودم نگفتم که منفی تغییر کند. مهم برایم کار علمی است بس)

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...