به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
ارسال شده اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۹ در مطالب ریاضی توسط AmirHosein (19,516 امتیاز) 380 بازدید

این نوشته در واقع انجام کاری یکسان با کاری است که در پست بلاگ دیگری پیش‌تر معرفی کرده‌بودیم. اگر حس می‌کنید که متن این نوشته برایتان خیلی مفهوم نیست، می‌توانید ابتدا به سراغ پست پیشین بروید و پس از خواندن آن اقدام به خواندن این پست کنید. پیوند به پست پیشین: https://math.irancircle.com/blog/203.

پس هدف مشخص است. شما در نرم‌افزارِ Mathematica محاسبه‌ای انجام داده‌اید و نتیجه را می‌خواهید در این سایت، یا مقاله، کتاب، اسلایدهای ارائه، یا هر جای دیگری که متن‌های ریاضی را باید با دستورهای TeX نوشته و اجرا کنید بیاورید. اما نمی‌خواهید خودتان دستی و ذهنی این تغییر از ساختارِ Mathematica به ساختارِ TeX را انجام دهید که می‌تواند دلیل‌های گوناگونی داشته باشد همچون طولانی بودن فرمول یا تعداد زیاد آنها یا وجود نماد یا چیزی که دستورِ TeXاَش را نمی‌دانید. خبرِ خوش این است که توسعه‌دهندگانِ نرم‌افزار Mathematica همچون توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای دیگر مانند Maple دستوری آماده و از پیش‌تعریف شده برای انجام این تبدیل تهیه کرده‌اند. دستور مورد نظر TeXForm نام دارد که باید در حرف بزرگ و کوچک آن دقت کنید و یک ورودی بیشتر ندارد که باید داخل کروشه قرار داده و در جلویش بنویسید. برای نمونه فرض کنید که عبارتِ ریاضیِ زیر را در Mathematica دارید.

Sum[Sum[Subscript[x,i]*Subscript[y,j],{i,1,j}],{j,0,m}]/Sqrt[7*Pi]

بد نیست اشاره کنیم که دستورهای Subcript برای نوشتن زیراندیس است برای نمونه برای نوشتنِ $x_1$ در نرم‌افزار Mathematica باید بنویسید Subscript[x,1]. البته می‌توانید از کلیدهای میان‌بُر هم استفاده کنید. ابتدا x را تایپ کنید و سپس هم‌زمان کلید Ctrl و کلید - را از صفحه کلید فشار دهید، خواهید دید که نشانه‌گرِ تایپ کوچکتر و به جلو و پائینِ حرف x می‌رود، پس از نوشتن هر چیزی که در زیراندیس می‌خواهید بنویسید باید به یاد داشته باشید که کلید پیکان رو به راست صفحه‌کلید را فشار دهید تا نشانه‌گر تایپ از زیراندیس خارج شود. به هر حال، اکنون می‌توانید به چند حالت آن را به دستورِ TeXForm بدهید. تمامش را در درون کروشهٔ آن کپی-پیست کنید، یا اینکه برایش اسم بگذارید و سپس اسمش را در کروشه‌اش بگذارید، و یا اگر خروجیِ $i$اُم آمده است آنگاه از دستورِ Out[i] که در Mathematica به معنی «هر آنچه در خروجیِ $i$اُم در صفحهٔ Mathematica نمایش داده‌‌شده‌است» می‌باشد استفاده کنید و این را در درون کروشه‌اش بنویسید. حاصل پیاده کردن دستورِ TeXForm را در تصویر زیر می‌بینید.

توضیحات تصویر

برای کاربرانی که با نرم‌افزار Maple آشنا هستند یا اینکه پست پیشین‌مان را خوانده‌اند، یک تفاوت سریع که بینِ TeXForm[] از Mathematica و latex() از Maple که می‌توانید ببینید این است که برای Mathematica نسبت به Maple بیشتر با \frac{}{} دوست است. در خروجیِ TeX-ِ نرم‌افزار Maple برای کسرِ $\frac{1}{2}$ شما 1/2 دریافت می‌کنید در حالیکه برای Mathematica شما \frac{1}{2} را دریافت خواهید کرد. البته شاید در نسخه‌های بعد این رفتار تغییر کند ولی تا تاریخ امروزِ این نوشته اینگونه بوده‌است.


حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...