به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
ارسال شده مرداد ۱۴, ۱۴۰۲ در مطالب ریاضی توسط UnknownUser (1,608 امتیاز)
ویرایش شده مرداد ۱۵, ۱۴۰۲ توسط UnknownUser
291 بازدید

به نام خدا

برای رسم جداول ارزش گزاره‌های منطقی، یکی از بهترین روش‌ها استفاده از وبگاه Wolfram alpha (روش برخط) و نرم‌افزار Wolfram Mathematica (روش بُرون‌خط) می‌باشد که در این بلاگ هر دو روش را بررسی خواهیم کرد.


روش اول: وبگاه Wolfram alpha

ابتدا به نشانیِ www.wolframalpha.com بروید. سپس در کادر بالای صفحه، گزارۀ منطقی خود را بنویسید و Enter را بفشارید. فقط توجه کنید که برای عطف منطقی از کلمۀ and یا علامت &، برای فصل منطقی از or یا |، برای نقیض از not یا ~، برای شرطی منطقی از implies یا <= و برای دوشرطی منطقی از iff یا <=> استفاده کنید. برای مثال، فرض کنید که می‌خواهیم جدول ارزش گزارۀ $p\land\neg q$ را رسم کنیم. پس عبارت p & not q (یا p & ~q) را در کادر وارد می‌کنیم. نتیجه به این شکل است:

توضیحات تصویر

روش دوم: نرم‌افزار Wolfram Mathematica

این روش نیازی به اینترنت ندارد و فقط به نرم‌افزار Wolfram Mathematica نیاز است. در این نرم‌افزار برای عطف منطقی از &&، برای فصل منطقی از || و برای نقیض از ! استفاده کنید. سپس راحت‌ترین راه برای رسم جدول ارزش، این است که گزارۀ منطقی خود را بنویسید و کلیدهای Shift + Enter را بفشارید و در Suggestion bar، روی گزینۀ truth table کلیک کنید:

توضیحات تصویر

با این کار جدول ارزش گزاره نمایش می‌یابد:

توضیحات تصویر

همچنین برای گزاره‌های شرطی $p\Rightarrow q$ و دوشرطی $p\Leftrightarrow q$، می‌توانید به‌ترتیب از دستورهای Implies[p, q] و Equivalent[p, q] استفاده کنید.

دارای دیدگاه مرداد ۱۴, ۱۴۰۲ توسط AmirHosein (19,582 امتیاز)
ویرایش شده مرداد ۱۴, ۱۴۰۲ توسط AmirHosein
برای شرطی یک‌طرفه، برای نمونه $p\Rightarrow q$ می‌توانید دستورِ `Implies[ p, q ]` را به کار ببرید. برای شرطیِ دوطرفه نیز می‌توانید از دستورِ `Equivalent[ p, q]` استفاده کنید.

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...