به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+3 امتیاز
1,664 بازدید
در دبیرستان توسط alineysi (634 امتیاز)
برچسب گذاری دوباره توسط AmirHosein

چند مجموعه سه عضوی مانند$ \lbrace b,c,a\rbrace $ وجود دارد که سه عددaوbوc اعداد صحیح مثبت باشند و حاصلضرب آنها برابر 2310شود؟

توسط alineysi (634 امتیاز)
ویرایش شده توسط erfanm
+1
باسلام.
من ابتدا عدد ۲۳۱۰ را به شمارنده های اول تجزیه کردم که دارای ۵ شمارنده اول می باشد.سپس با استفاده از شمارنده های اول تعداد اعدادی سه تا بی که حاصلضرب آنها ۲۳۱۰ شود رو حساب کردم که ۴۰ شد.
میخوام ببینم راه حل کوتاهتری برای جواب به این سوال هست.ممنون

2 پاسخ

+2 امتیاز
توسط AmirHosein (14,040 امتیاز)
انتخاب شده توسط alineysi
 
بهترین پاسخ

$$۲۳۱۰=۲×۳×۵×۷×۱۱$$ اکنون شما سه عدد می‌خواهید که حاصلضربشان ۲۳۱۰ شود (نه سه تا از این ۵ عدد که ضربشان ۲۳۱۰ شده‌است!). پس باید این پنج عامل را در سه گروه قرار دهید و سپس اعضای هر گروه را در هم ضرب کنید. حاصل سه عدد است که ضرب این سه عدد برابر با ضرب هر پنج عامل می‌شود. توجه کنید که هیچ عامل تکراری‌ای نداریم. انتخاب ۳ زیرمجموعهٔ ناتهی از این ۵ عضو به دو شکل می‌تواند صورت بگیرد یا به شکل زیرمجموعه‌های ۳، ۱ و ۱ عضوی یا ۲، ۲ و ۱ عضوی. حالت یکم به $\frac{\binom{5}{3}\times\binom{2}{1}\times\binom{1}{1}}{2}$ حالت و حالت دوم به $\frac{\binom{5}{2}\times\binom{3}{2}\times\binom{1}{1}}{2}$ حالت امکان‌پذیر است. پس در کل به ۱۰+۱۵=۲۵ حالت امکان‌پذیر است.

اگر عدد ۱ را نیز بخواهید در نظر بگیرید. آنگاه دو زیرمجموعه از این ۵ عدد نیاز دارید. دو حالت دارید. ۴ و ۱ عضوی یا ۳ و ۲ عضوی. به ترتیب $\binom{5}{4}=5$ و $\binom{5}{3}=10$ حالت. پس $25+(10+5)=40$ حالت.


اکنون توضیح آن یک خط آمده در کتاب‌تان:

اینگونه محاسبه کرده‌است که ۳ تا یک می‌گذارید سپس به آن ۵ تا شمارنده، هر یک حق انتخاب رفتن و ضرب شدن در یکی از آن سه یک می‌دهید. پس پنج به توان سه حالت. اینکه یکی از آنها یک شود اشکالی ندارد ولی اینکه دو تا یک داشته‌باشید چون در مجموعه تکرار صورت نمی‌گیرد نمی‌شود (توجه کنید که چون شمارنده‌ها اعداد اول متمایز هستند غیر از این حالت، حالت تکرار دیگری بوجود نمی‌آید). پس باید حالت وجود دو تا یک یعنی اینکه هر پنج تا شمارنده با هم به یکمی یا دومی یا سومی بروند را کم کنید پس تا اینجا به $3^5-3$ رسیدیم. اما چرا تقسیم بر ۶؟ چون جایگشت بین اعضای سه‌تایی‌هایی که می‌یابید در هدف پرسش بی‌اثر است ولی در عین حال هر عضوی که بدست می‌آورید با جایگشت دادنشان به عنوان یک حالت دیگر ظاهر شده است! پس برای خلاصی از شر این جایگشت‌های تکراری ظاهرشده باید تقسیم بر $3!$ کنید.

توسط alineysi (634 امتیاز)
+1
باسلام.ممنون بخاطر پاسخگویی.
در این ۲۵ حالت شما عدد ۱ را هم در تظر گرفتید؟ مثلا۳۰×۷۷×۱=۲۳۱۰؟
توسط AmirHosein (14,040 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein
@alineysi خیر عدد یک را در نظر نگرفته‌بودم.
توسط alineysi (634 امتیاز)
+1
ممنون.میشه بگید چرا در حل تقسیم بر۲ رو انجام دادید.بازم ممنون
توسط AmirHosein (14,040 امتیاز)
+1
@alineysi برای نمونه حالت ۲، ۲، ۱ را در نظر بگیرید. $\{2,3\},\{5,7\},\{11\}$ و $\{5,7\},\{2,3\},\{11\}$ هر دو اینگونه تولید شده‌اند که اول دو تا از پنج عدد را برداشته‌ایم. سپس از ۳ عدد باقیمانده ۲ عدد انتخاب کرده‌اید و عدد باقیمانده را تنها برداشته‌ایم. به $\binom{5}{2}\times\binom{3}{2}\times\binom{1}{1}$ روش این کار ممکن است. اما هر دو به ما یک مجموعهٔ یکسان یعنی $\{6,35,11\}$ را داده‌اند! پس نیاز به تقسیم بر دو داریم. در واقع هر سه‌تایی که با ساختارِ ۲، ۲، ۱ می‌سازید با جابجا کردن نوبت انتخاب ۲ تایی یکم و ۲ تایی دوم، یک انتخابِ ۲، ۲، ۱ -ِ متمایز ولی از دید کاربرد خواسته‌شده یکسان دارید.
توسط alineysi (634 امتیاز)
+1
سپاس از شما استادبزرگوار
0 امتیاز
توسط alineysi (634 امتیاز)

راه حل تستی در کتاب به این شکل نوشته شده $ \frac{ ۳^{۵} -۳}{۶} $که همان ۴۰ میشه.ولی متوجه روش بدست اوردن آن نشدم.

توسط alineysi (634 امتیاز)
بسیار عالی.سپاس بیکران
توسط alineysi (634 امتیاز)
باسلام خدمت شما.طبعا جواب و توضیح شما رو پسندیدم.
درکتاب فقط فرمول یاد شده ذکرشده بود که با توضیح کامل شما به روش حل پی بردم.
اگر کوتاهی در این مورد شده باشه به حساب عدم آشنایی کامل من با قوانین و رایانه بذارید.بازم از شما استادبزرگوارممنونم

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...