به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+3 امتیاز
1,528 بازدید
در دبیرستان توسط

سلام. محیط شکل های کره و استوانه و مخروط رو میخواستم بدونم.

1 پاسخ

می توانید به پاسخ(ها) امتیاز دهید یا آن را انتخاب کنید.

+2 امتیاز
توسط fardina (17,196 امتیاز)

محیط معمولا برای شکل‌های دوبعدی تعریف می‌شود و برای شکل‌های سه بعدی مثل کره و استوانه و مخروط معمولا مساحت جانبی رو در نظر می‌گیرند. البته اگر این شکل‌های سه بعدی را با یک صفحه قطع دهیم در اینصورت شکل دوبعدی حاصل می‌شود که می‌توان محیط آن را حساب کرد و در این حالت دایره هایی با شعاع‌های نابرابر به دست می‌آید که می‌توان محیط دایره با بزرگترین شعاع را محیط کره در نظر گرفت. پس می توان گفت که محیط کره به شعاع $ R $ برابر است با $ 2\pi R$ یعنی محیط دایره‌ی عظیمه! همچنین برای استوانه و مخروط فرمولی برای محیط وجود ندارد ولی به آنها محیط دایره را نسبت می‌دهیم. با این حال توجه کنید که ما برای اشکال سه بعدی محیط را تعریف نمی‌کنیم مگر اینکه با توجه به توضیحات بالا خودمان قرارداد کنیم که منظور از محیط اشکال سه بعدی محیط بزرگترین سطح مقطع است.

در زیر فرمول مساحت(جانبی) این اشکال را می‌نویسم که ممکن است مدنظر شما بوده باشد:

$ =4\pi R^2$ مساحت کره به شعاع $R$

$=2\pi Rh $ مساحت جانبی استوانه به شعاع $R$و ارتفاع $h$. توجه کنید که اگر بخواهید مساحت کل استوانه را بیابید باید مساحت رو تا قاعده‌ی استوانه را به مساحت جانبی اضافه کنید. یعنی مساحت کل استوانه برابر است با $ 2\pi R h+2\pi R^2 $

$ =\pi R^2+\pi R L$ مساحت کل مخروط به شعاع $R$ و $ L$ طول یال جانبی مخروط است. enter image description here

اگر باز مشکلی هست دیدگاه بذارید.

توسط
+1
ممنون از جوابتون.
ولی من هنوز برام مبهمه. اگه همین شکلای سه بعدی رو بازشون کنیم میشن یه شکل دوبعدی.
مثلا مکعب رو باز کنیم شکلش به وضوح معلوم میشه که میتونیم محیطش(دور تا دورشو )محاسبه کنیم.
توسط fardina (17,196 امتیاز)
ویرایش شده توسط fardina
+1
خواهش می‌کنم. ممنون از سوال خوبتون.
خوب این تعریفی که شما از محیط یک شکل سه بعدی ارایه کردید باز هم چیزیه که شما قرارداد کردید ممکن است کس دیگه تعریف دیگه‌ای بگه. ولی واقعا تعریف خاصی برای محیط اشکال سه بعدی وجود ندارد. با این حال همونطور که گفتم بعضی وقت‌ها مناسب به نظر می‌رسه که به کره، استوانه و مخروط به شعاع $R$ مقدار $2\pi R$ را به عنوان محیط نسبت می‌دهند که منظور از آن محیط بزرگترین سطح مقطع حاصل است.
توسط eski (359 امتیاز)
انتقال داده شده توسط fardina
+2

سلام دوست عزیز اگه قراره اینطوری تفسیز کنی ....باید بگی اگه مثلا با یه نخ دومتری یه دایره درست کنیم محیط دایره میشه همون دومتر؟؟؟؟؟؟ در حالی که محیط این دایره جور دیگه محاسبه میشه؟؟؟؟؟

توسط fardina (17,196 امتیاز)
+2
متوجه نمیشم. خوب اگه با یک نخ دومتری یک دایره بسازیم محیط دایره دقیقا همون دو متر میشه دیگه. ولی سوال ایشون در مورد کره است.

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...