به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+2 امتیاز
891 بازدید
در دانشگاه توسط کیوان عباس زاده (3,100 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein

ثابت کنید هر گراف دوبخشیِ $m$ یالی دارای تطابقی (جورسازی) است که تعداد یال‌های آن حداقل $\frac{m}{\Delta}$ است. منظور از تطابق در یک گراف یعنی مجموعه‌ای از یال‌های گراف که هیچ دوتایی رأس (گره) مشترک ندارند. و $\Delta$ ماکزیمم (بیشینه) درجهٔ رأس‌های گراف است.

1 پاسخ

+1 امتیاز
توسط AmirHosein (19,620 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein

پاسخ برای نسخه‌ای از پرسش که پیش از ویرایش نوشته‌بودید

پیش از ویرایش پرسش شما به این معنا بود که یک جورسازی با دقیقا $\frac{m}{\Delta}$ یال وجود خواهد داشت. در این حالت: به راحتی می‌توانید مثال نقض بسازید. گراف ۶ گره‌ای، ۵ یالی زیر را در نظر بگیرید. این گراف دوبخشی نیز است. آشکارا هر جورسازی‌ای از آن دارای ۱ یا ۲ یا ۳ یال است. درجهٔ بیشنه برابر ۳ است. اما $\frac{5}{3}=1\frac{2}{3}$.

enter image description here

پاسخ برای نسخهٔ پس از ویرایش پرسش

در این نسخه، پرسش به این معنا است که یک جورسازی با دست‌کم $[\frac{m}{\Delta}]$ یال (که کروشه برای جزءصحیح به کار رفته‌است) وجود دارد. در این حالت: قضیهٔ Konig را به یاد آورید (یا اگر نمی‌دانید آن را پیدا و بخوانید برای نمونه در این صفحهٔ ویکی‌پدیا آمده‌است - اینجا کلیک کنید -). این قضیه بیان می‌کند که تعداد یال‌های حاضر در یک جورسازی بیشینه برای یک گراف دوبخشی دلخواه برابر است با تعداد گره‌های یک پوشش کمینه. فرض کنید $K$ یک پوشش کمینه برای گراف دوبخشی‌تان باشد. چون هر یالی باید دست‌کم یک سرش در $K$ باشد پس داریم $\sum_{v\in K}\deg (v)\geq m$. از طرفی درجهٔ هر گره چه داخل $K$ چه بیرون، از $\Delta$ کمتر یا مساوی است. پس داریم.

$$\begin{align} & |K|m=\sum_{v\in K}\Delta\geq\sum_{v\in K}\deg (v)\geq m\\ & \Longrightarrow |K|\geq\frac{m}{\Delta} \end{align}$$

که منظور از $|K|$ تعداد اعضای مجموعهٔ $K$ است. پس نه تنها ثابت کردیم که دست‌کم یک جورسازی با دست‌کم $[\frac{m}{\Delta}]$ تا یال وجود دارد، بلکه ثابت کردیم که به جای جزء صحیح (یعنی بزرگترین عدد صحیح کوچکتر از داخل جزءصحیح) می‌توان عدد داخل جزءصحیح را به سمت بالا گرد کرد و جورسازی با این تعداد یال وجود دارد. و نه تنها این، بلکه کران پائینی برای تعداد یال‌های جورسازی بیشینه هم پیدا کردم. اکنون به همان مثال پیشین نگاه کنید. چون گردکردن به سمت بالای $\frac{5}{3}$ عدد ۲ را می‌دهد پس مطمئن می‌شویم که جورسازی بیشینه حداقل ۲ یال دارد و هر جورسازی بیشینه‌ای نیز یک مثال از جورسازیِ خواسته‌شده در پرسش می‌شود.

توسط کیوان عباس زاده (3,100 امتیاز)
سلام . من سوال رو ویرایش کردم
توسط کیوان عباس زاده (3,100 امتیاز)
در گرافی که مثال زدید ۵/۳ برابر ۱ و خورده ای است و اگر از خورده ای صرف نظر کنیم  می بینیم که گراف تطابق یک یالی دارد که البته خیلی بدیهی است .

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...