به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
–1 امتیاز
423 بازدید
در دبیرستان توسط kaka1373
دوباره دسته بندی کردن توسط AmirHosein

چارک اول و سوم داده‌های زیر را بدست آورید. $$2,\;5,\;6,\;8,\;12,\;12,\;13,\;17,\;18,\;79,\;1022$$ لطفا راهنمایی کنید که چگونه چارک‌ها را پیدا می‌کنند.

توسط good4us
به نظرم داده های 79 و 1022 مناسب است که درنظرگرفته نشوند وسپس عددوسطی را میانه بگیرید
توسط AmirHosein
@good4us البته بستگی به ماهیت داده‌ها دارد.
توسط good4us
+1
بله به موضوع و حساسیت آنها بستگی دارد.
توسط kaka1373
–1
نه چارک اول و سوم رو میخواد طبق این فرمول .
an تقسیم بر ۴ بعلاوه ی یک دوم
توسط AmirHosein
@kaka1373 کجا همچین فرمولی برای پیدا کردن چارک دیده‌اید که دادهٔ آخر را تقسیم بر چهار و سپس بعلاوهٔ یک کنند؟
- در ضمن چرا عنوان پرسش را ویرایش نکردید؟ دقیقا همان اندازه وقت خواهدبرد که نوشتن دیدگاهتان وقت می‌برد. با ویرایشی که الآن انجام دادم مقایسه کنید.

1 پاسخ

+1 امتیاز
توسط AmirHosein

به عنوان یک مرجع؛ بخش ۹.۵.۱ کتاب «آمار و احتمال مقدماتی» نوشتهٔ «جواد بهبودیان» ویرایش سوم را می‌توانید بخوانید. پیش از این بخش میانه و سپس در این بخش چندک‌ها معرفی شده‌اند که چارک‌ها یک نوع چندک هستند. البته خود چارک به طور خاص نیز در همین بخش معرفی شده است.

و اما تعریف چارک و یافتنش روی نمونه‌دادهٔ خودتان.

سه چارک داریم. چارک دوم همان میانه است یعنی نیمی از داده‌ها از آن کوچک‌تر و نیمی از داده‌ها از آن بزرگتر هستند. وقتی تعداد داده‌ها فرد است، دقیقا دادهٔ وسطی پس از مرتب کردن از کوچک به بزرگ خواهد بود. وقتی تعداد داده‌ها زوج است، میانگین دو دادهٔ وسطی پس از مرتب‌سازی خواهد بود. اکنون چارک اول میانهٔ داده‌هایی اول تا قبل از خود میانه (پس از مرتب‌سازی) و چارک سوم میانهٔ داده‌های بعد از میانه تا آخر (پس از مرتب‌سازی) است.

در نمونهٔ شما، ۱۱ داده داریم، پس دادهٔ ششم، میانه است. خوشبختانه خودتان داده‌ها را مرتب کرده‌اید. پس میانه (چارک دوم) برابر است با ۱۲ (دومین ۱۲). اکنون داده‌های پیش از میانه برابر هستند با؛ $$2,\;5,\;6,\;8,\;12$$ تعداد آنها ۵ است، پس میانه‌اش (که چارک اول کل داده‌های پرسش اصلی است) دادهٔ سوم یعنی ۶ می‌شود.

داده‌های پس از میانه برابر هستند با؛ $$13,\;17,\;18,\;79,\;1022$$ تعدادشان ۵ تا است پس میانه‌شان (چارک سوم کل داده‌های پرسش اصلی) دادهٔ سوم می‌شود یعنی ۱۸.

حمایت مالی


کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...