به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+3 امتیاز
462 بازدید
در دانشگاه توسط
ویرایش شده توسط AmirHosein

سلام خدمت تمام دوستان و اساتید سایت محفل ریاضی

در تصویر زیر می‌بینید که من یک معادلۀ درجه چهار را با استفاده از دستور solve در نرم افزار Maple حل کرده‌ام، اما نرم‌افزار به جای نمایش ریشه‌های معادله، عباراتی نامفهوم را نمایش می‌دهد (حداقل برای من نامفهوم است).

مشکل از کجاست؟

توضیحات تصویر

1 پاسخ

می توانید به پاسخ(ها) امتیاز دهید یا آن را انتخاب کنید.

+2 امتیاز
توسط AmirHosein (18,522 امتیاز)

مشکلی در حل پاسخ داده‌شده بوسیلهٔ Maple نیست و متن داده‌شده نیز نامفهوم نیست. چیزی که نوشته‌شده‌است این است: «ریشهٔ نخست معادلهٔ فلان، ریشهٔ دوم ...، سوم و چهارم». توجه کنید که دستور solve قرار است ریشه را دقیق بدهد که در نتیجه اگر گویا نباشد و عددی جبری باشد با نمایشش بر حسب ریشهٔ یک چندجمله‌ای داده می‌شود. اگر تقریب عددی آنها را می‌خواهید باید تأکید کنید یا اگر ریشه‌های فقط حقیقی را می‌خواهید. در زیر چند روش برای انجام محاسبهٔ شما بوسیلهٔ Maple را آورده‌ام.

solve(x^4+x^2x-9=3,x);
solve(x^4+x^2x-9=3,x,real);
fsolve(x^4+x^2x-9=3,x);
fsolve(x^4+x^2x-9=3,x,complex);
evalf(solve(x^4+x^2x-9=3,x));
solve(x^4+x^2x-9=3,x),explicit;

توجه کنید که دستور solve پیش‌فرض تمام ریشه‌های مختلط را در نظر می‌گیرد و برای همین برای محدود شدن به مختلط‌ها باید گزینهٔ real را بیفزائید. برعکس آن دستور fsolve که حل‌عددی است پیش‌فرض فقط ریشه‌های حقیقی را در نظر می‌گیرد و برای شامل‌کردن مختلط‌ها باید گزینهٔ complex را بیفزائید. می‌توانید از دستورِ evalf هم برای تبدیل به مقدار عددی (تقریب) استفاده کنید. گزینهٔ explicit هم برای این است که اگر پاسخ را می‌توان با کسر و رادیکال نمایش داد، آنگاه این نمایش را بگیرید که برای معادلهٔ درجهٔ چهار چنین چیزی ممکن است. ولی در تصویر زیر کل آن را نیاورده‌ام چون طولانی است.

توضیحات تصویر


حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...