به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
0 امتیاز
49,818 بازدید
در دبیرستان توسط haniehmostafavi (6 امتیاز)
ویرایش شده توسط UnknownUser

در یک روز زمستانی، دمای هوای تهران 8 درجه زیر صفر و هوای تبریز در همان روز 4 درجه سردتر از هوای تهران است. دمای هوای تبریز چند درجه است؟ و میانگین دمای هوای تبریز و تهران را به‌دست آورید.

ویرایشگر: تلاشی از سوی پرسشگر نوشته نشده‌است.

مرجع: ریاضی هفتم، فصل دوم
توسط AmirHosein (19,620 امتیاز)
@haniehmostafavi عنوان پرسش نیاز به تغییر دارد. تلاش خود را نیز اشاره کنید. پست زیر را بخوانید.
https://math.irancircle.com/11973

5 پاسخ

+1 امتیاز
توسط هستی (61 امتیاز)
انتخاب شده توسط haniehmostafavi
 
بهترین پاسخ

در سوال مطرح شده که دمای تهران ۸ درجه زیر صفر یعنی دمای تهران منفی هشت درجه است. و گفته که دمای تبریز ۴ درجه از تهران سرد تر است . پس منفی ۸ بعلاوه منفی ۴ برابراست با : منفی۱۲ .

حالا از ما میانگین دو شهر را خواسته ، فرمول میانگین میشود مجموع اعداد تقسیم بر تعداد عددها. پس منفی ۱۲ منها هشت = منفی ۲۰ .

حالا منفی بیست ÷ ۲ = منفی ۱۰.

پس میانگین دمای تهران و تبریز منفی ۱۰ درجه است ‌.

+1 امتیاز
توسط mahdiahmadileedari (3,075 امتیاز)

دمای هوای تهران $8$درجه زیر صفر است که بصورت$-8$نشان داده می شود.دمای تبریز $4$درجه سردتر است.یعنی $4$واحد به سمت چپ می روریم که به نقطه$-12$می رسیم.یا اینگونه می نویسیم:$$-8+(-4)$$یا اینگونه هم می توان گفت:$$-8-4$$یعنی $4$درجه سردتر از $-8$که در هرصورت حاصل$$-12$$است.میانگین یعنی جمع اعداد تقسیم بر تعداد اعداد یعنی

$$\frac{(-8+(-12))}{2} $$ یعنی$-10$درجه.باید در مبحث اعداد صحیح ساده نویسی یا چگونگی حذف پرانتز را بدانید. و جمع و تفریق اعداد صحیح را یاد گرفته باشید.

0 امتیاز
توسط

طبق صورت سوال ، دمای تهران 8- است و چون دمای تبریز 4 درجه از تهران سردتر است ، باید از 8- ، 4 تا کم کنیم. که پاسخ می شود 12 - . در حل این سوال نباید به اشتباه 4- را در پرانتز بگذاریم چون در این صورت تبریز 4 درجه از تهران گرم تر می شود { منفی در منفی می شود مثبت } الان باید میانگین را به دست آوریم و از آنجایی که میانگین = مجموع تقسیم بر تعداد است ، باید جمع 8 - و 12 - را به دست آوریم و از آنجایی که هر دو منفی اند می شود 20 - و اکنون باید بر دو تقسیم کنیم ، نصف 20 - مساوی با 10 - می شود.

0 امتیاز
توسط

دمای هوای تهران ۸- درجه است یا همان ۸ درجه زیر صفر است . دمای هوای تبریز ۴ درجه سرد تر از تهران است پس یعنی باید ۸- رو با ۴- جمع کنیم که دمای هوای تبریز به دست بیاید. پس دمای هوای تهران ۸- و تبریز ۱۲- درجه است . میانگین یعنی اینکه هر مقدار که عدد داریم جمع کنیم و تقسیم بر مجموع اعداد میکنیم . -۱۲ -۸= -۲۰ -۲۰ ÷۲ = -۱۰

0 امتیاز
توسط

شما میتوانید برای اینکه جواب را بدست آورید به این نکته ها دقت کنید

هر وقت دو شهر را می دهد _ می‌گذاریم وقتی یک شهر رو میده یک شهر رو میخواد + می‌گذاریم وقتی میانگین رو میخواد همه شهر را جمع میکنیم تقسیم بر تعداد جواب این سوال: تهران ۸_ تبریز نداده پس
۱۲= (۴) _ ( ۸) _۸۱۲=_۲۰ ۲۰÷۲=۱۰


حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...