به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+1 امتیاز
1,316 بازدید
در دبیرستان توسط ALI BOLGYHANABADI (6 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein

پرسش زیر مربوط به درس فیزیک پایهٔ نهم است. در شکل زیر نخ $OB$ افقی و وزنه‌ها ساکن هستند. اگر $m_1=18\text{kg}$ و نیروی کشش نخِ $OA$ برابر با $225\text{N}$ باشد، وزنهٔ $m_2$ چند کیلوگرم است؟

توضیحات تصویر

توسط احمدرضا۱۳۷ (76 امتیاز)
+1
زاویه ی OA با دیوار بالایی چقدر است؟؟
توسط ALI BOLGYHANABADI (6 امتیاز)
تو سوال زاویه نداده بود
توسط احمدرضا۱۳۷ (76 امتیاز)
بدون داشتن زاویه OA با سقف سوال حل شدنی نیست. چون نمی تونیم مولفه ها را دربیاریم تا معادله برقرار کرده و M2 را به دست بیاوریم
توسط mirismaili (408 امتیاز)
آقای @احمدرضا۱۳۷ به درستی اشاره کردن که باید زاویه نخ $OA$ با سقف معلوم باشه. در غیر این صورت مسئله رو نمی‌شه حل کرد. و این یعنی سؤال ایراد داره. بنده عرض می‌کنم حتی در صورت مشخص بودن زاویه هم سؤال ایراد داره!
چون در این صورت می‌شه حلش کرد، اما به دلیلی که در پاسخ خودم (پایین رو ببینید) بهش اشاره کردم، به یک جواب غیر معتبر از نظر فیزیکی می‌رسیم که با مفروضات مسئله (در تعادل بودن سیستم) در تعارضه. برای بررسی خودتون می‌تونید یک زاویه دلخواه در نظر بگیرید و سعی کنید مسئله رو حل کنید.

2 پاسخ

+1 امتیاز
توسط mirismaili (408 امتیاز)
ویرایش شده توسط mirismaili

به نظر می‌رسه این سؤال ایراد داره. نخ یا ریسمانی که نقطه $B$ رو به سقف متصل کرده نمی‌تونه قائم باشه. در غیر این‌صورت هیچ عامل دیگه‌ای توی تصویر، مؤلفه افقی نیروی ۲۲۵ نیوتنی رو خنثی نمی‌کنه و سیستم نمی‌تونه در وضعیت تعادل قرار بگیره! چون همه نیروهای دیگه (این‌طور که در شکل دیده می‌شه) قائم هستن و مؤلفه‌ای در راستای افق ندارن که بخواد اون مؤلفه رو خنثی کنه.

اما با درک شهودی هم مشخصه که چنین سیستمی نمی‌تونه متعادل باشه و باید تاب بخوره.


در هر صورت، با فرض این‌که اون ایراد به ما ربطی نداره (فرض کنیم یه جوری ممکن شده!)، باید بگیم که دو قرقره در تصویر نقشی بیشتر از «یک قرقره ساده» ندارن و در مجموع یک «ترازو» ایجاد می‌کنن که فقط در صورتی در حالت تعادل قرار می‌گیره که دو جسم آویزان به دو سمت اون، وزن (و در نتیجه جرم) یکسان داشته باشن. پس $m_1=m_2$.


اگر فکر می‌کنید پرسش رو درست متوجه نشدم یا پاسخ ایراد داره، لطفاً از طریق دیدگاه‌ها بنده رو مطلع کنید. سپاس.

توسط ALI BOLGYHANABADI (6 امتیاز)
سلام دوست عزیز پاسخ ایراد داره چون من گزینه ها گشتم چنین پاسخی نبود
توسط AmirHosein (19,620 امتیاز)
+1
@ALI_BOLGYHANABADI بر روی علامت مدادشکل زیر پرسش کلیک کنید و گزینه‌ها را بیفزائید.
توسط mirismaili (408 امتیاز)
+2
@ALI_BOLGYHANABADI
سلام به شما.
کدوم گزینه‌ها؟ اگه چیزی می‌دونید که تو پرسش نیست، قرار بدید که همه بدونن.
نکته دیگه این‌که با این استدلال سطحی نمی‌شه به این راحتی ادعا کرد پاسخ ایراد داره. بلکه باید بگید کجاش ایراد داره و به چه دلیل.
مخصوصاً در شرایطی که خود سؤال ایراد داشته و سایر کاربران هم این موضوع رو تذکر دادن. بنابراین اصلاً عجیب نیست که اون گزینه‌ها هم (که ساخته و پرداخته طراح همین پرسش هستن) همگی نادرست باشن.
نکته سوم هم این‌که اگه پرسش رو از جایی میارید، طبق قوانین سایت، حتماً منبع رو هم ذکر بفرمایید. با تشکر.
0 امتیاز
توسط extermom (65 امتیاز)

برای درک بهتر ابتدا فرض کنید دو قرقره به طور عمود از سقف آویزان باشند و دو وزنه هم جرم های یکسان داشته باشند. در این حالت سیستم در تعادل خواهد بود و نیروی کششی به اندازه ی نصف مجموع وزن وزنه ها به هر نخ وارد می شود. اگر جرم یکی از وزنه ها را افزایش دهیم، این باعث افزایش مجموع وزن وزنه ها و در نتیجه افزایش نیروی کشش نخ ها در راستای قایم شده و در راستای افقی اثری روی محل قرارگیری قرقره ها نخواهد گذاشت و تنها باعث لغزیدن نخ روی قرقه ها می شود، مگر اینکه نیروی اصطکاک بین نخ و قرقره ها صفر نباشد. در این صورت اطلاعات مساله کافی نیست.


حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...