به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+2 امتیاز
166 بازدید
در دبیرستان و دانشگاه توسط A-math-lover (665 امتیاز)

با سلام خدمت تمام کاربران و اساتید محترم سایت محفل ریاضی ایرانیان

در نرم‌افزار Wolfram Mathematica، چگونه می‌توانیم از دستورات شرطی استفاده کنیم؟ مثلاً دستوری بنویسیم که اگر $2>1$ بود، آنگاه یک عبارت دلخواهی رو در خروجی نمایش بدهد و در غیر اینصورت یک عبارت دیگری را (با دستورات شرطی در نرم‌افزار Maple آشنایی دارم ولی در نرم‌افزار Wolfram Mathematica با دستورات شرطی آشنایی ندارم و با جستجوی در اینترنت هم به نتیجه‌ای نرسیدم).

1 پاسخ

+3 امتیاز
توسط AmirHosein (18,522 امتیاز)
انتخاب شده توسط A-math-lover
 
بهترین پاسخ

برای نمایش دادن چیزی در نرم‌افزار Mathematicaهمان‌گونه که احتمالا می‌دانید از دستور Print با حرف نخست بزرگ P مانند هر دستور متمتیکاییِ دیگر استفاده می‌شود. برای نوشتن شرط از If که دوباره با حرف نخست بزرگ است استفاده می‌شود. در متمتیکا If مانند یک دستور عمل می‌کند یعنی علامت جزءصحیح (به انگلیسی bracket) جلویش باز می‌کنید و سپس شرط و چیزی که در صورت درست بودن شرط باید انجام دهد را می‌نویسید که با ویرگول جدا می‌کنید. اگر سه ورودی قرار دهید، ورودی سوم در صورت برقرار نبودن شرط اجرا خواهد شد. اگر چند شرط دارید و به دنبال else if یا elif که در سایر برنامه‌ها هست می‌گردید، اینجا باید با ویرگول جدا کنید و مثلا اگر ۵ ورودی بدهید، ورودی اول شرط اول است و ورودی دوم در صورت برقرار بودن شرط اول اجرا می‌شود، و ورودی سوم شرط دوم است که در صورت برقرار نبودن شرط اول بررسی می‌شود و ورودی چهارم در صورت برقرار بودن شرط دوم اجرا می‌شود، و ورودی پنجم یعنی در صورتی که دو شرط پیشین برقرار نبودند، باید اجرا شود. پس اگر تعداد ورودی‌های If فرد باشد، ورودی آخر همیشه مانند دستور مربوط به بخش else می‌شود که در برنامه‌های دیگر دیده‌اید. بیایید فرض کنید می‌خواهید برنامه‌ای بنویسید که در آن x را مقدار ۲ می‌دهید و سپس می‌گوئید اگر ۲ از ۱ کوچکتر بود ۰ را نمایش بده که با تفکر بولی یعنی اشتباه، و در غیر اینصورت ۱ را نمایش بده یعنی درست (مطابق با مثالی که در متن پرسش گفته‌اید). در زبان برنامه‌نویسیِ پایتون این‌گونه می‌شد:

x = 2
if x<1:
  print(0)
else:
  print(1)

در زبان برنامه‌نویسی برای میپل این‌گونه می‌شد:

x := 2:
if x<1 then
  print(0);
else
  print(1);
end if;

که البته در میپل به خط بعد رفتن یا تورفتگی ابتدای خط مهم نیست. می‌توانستید اینگونه بنویسید:

x := 2: if x<1 then print(0); else print(1); end if;

اکنون در زبان برنامه‌نویسی برای متمتیکا این‌گونه می‌شود:

x = 2; If[x<1, Print[0], Print[1]]

اگر می‌خواهید مانند یک برنامه‌نویس خوب با فاصله و تورفتگی بنویسید هم می‌شود.

x = 2;
If[ x<1,
    Print[0],
  Print[1]
 ]

فرض کنید دو شرط داشتید و در غیر رخ دادن این دو شرط کاری نخواهید بکند (پس else ندارید)، تعداد ورودی‌های If چهارتا می‌شود.

x = 2;
If[ x<1,
     Print[0],
  x<5,
     Print[1]
 ]

در سایت https://www.wolframalpha.com ظاهرا نمی‌توان از تمام دستورهای Mathematica استفاده کرد. ولی در خود نرم‌افزار نباید مشکلی برای اجرایش داشته باشید.


حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...