به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+3 امتیاز
309 بازدید
در دبیرستان و دانشگاه توسط A-math-lover (777 امتیاز)
برچسب گذاری دوباره توسط UnknownUser

می‌دانیم که در ریاضیات، به عددی که یکی از ریشه‌های یک چندجمله‌ای با ضرایب گویا باشد، عدد جبری می‌گویند. برای مثال، $\sqrt{2}$ جبری است؛ زیرا $\sqrt{2}$ ریشهٔ معادلهٔ چندجمله‌ای $x^2-2=0$ است. اما به عددی که جبری نباشد، متعالی گفته می‌شود. برای مثال، عدد پی ($\pi$)، متعالی است. اما پرسشی که ذهنم را درگیر کرده این است که آیا عدد $2^{\sqrt 3}$ متعالی است؟ اگر بله، چگونه می‌توان متعالی بودن آن را اثبات کرد؟ کلاً متعالی بودن یک عدد را چگونه اثبات می‌کنند؟

1 پاسخ

+3 امتیاز
توسط UnknownUser (1,608 امتیاز)
انتخاب شده توسط A-math-lover
 
بهترین پاسخ

به نام خدا

بلی. $2^{\sqrt{3}}$ عددی متعالی است. کلاً هر عدد به شکل ${\alpha}^{\beta}$، که $\alpha$ و $\beta$ دو عدد جبری هستند و $\alpha \ne 0, \alpha \ne 1, \beta \not \in \mathbb{Q}$ است، عددی متعالی است. برای اثبات آن هم می‌‌توانید به این لینک مراجعه کنید (در همان صفحۀ اول این موضوع اثبات شده‌است).

البته توجه داشته باشید که نمونه‌های کمی از اعداد متعالی شناخته شده‌اند؛ چرا که اثبات متعالی بودن یک عدد دشوار است. دو نمونۀ معروف از اعداد متعالی، اعداد $\pi$ و $e$ (عدد اویلر) می‌باشند.

توسط Dana_Sotoudeh (2,124 امتیاز)
+1
با سلام
لینکی که در پاسخ ذکر کردید ، روی آن کلیک کردم اما به صفحه‌ ای ارجاع داده نشد.
توسط UnknownUser (1,608 امتیاز)
@Dana_Sotoudeh با سلام
بنده الان بررسی کردم. لینک مشکلی ندارد. در واقع لینک فوق، لینک دانلود یک فایل پی‌دی‌اف است و با کلیک بر روی آن، دانلود فایل شروع می‌شود.
توسط ناصر آهنگرپور (2,183 امتیاز)
+1
@Dana_Sotoudeh : با درود. علتش را نمیدانم ولی گاهی این مشکل پیش می آید. ولی با یک نرم افزار دانلود مانند ADM مشکل حل میشود. یا اینکه اگر با تبلت یا موبایل کار میکنید، میتوانید انگشتتان را روی لینک نگهدارید و گزینه copy link address را انتخاب کرده و در new tab گوگل کروم paste کنید تا فایل دانلود شود. با همین کار من موفق شدم فایل را دانلود کنم. پاسخ خوب @Math.Al قابل تقدیر است.
توسط Dana_Sotoudeh (2,124 امتیاز)
+2
@ناصر آهنگرپور
بله الان فایل دانلود شد ، سپاس

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...