به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
0 امتیاز
47 بازدید
قبل در دبیرستان و دانشگاه توسط Mmmdi (28 امتیاز)
ویرایش شده قبل توسط Mmmdi

ریشه‌های حقیقی معادلهٔ $x(x^3–2)(x^2+x+1)+1=0$ را بدست آورید.

تلاش من: با ضرب‌های خاصیت پخشی، چندجمله‌ای درجهٔ ۶ بدست می‌آید که به نتیجه‌ای نرسید. یا با جابجایی ۱ و مثبت بودن عبارت $x^2+x+1$ می‌شود گفت عبارت $x(x^3–2)$ منفی بوده و محدوده‌ای برای x بدست می‌آید.

قبل توسط AmirHosein (19,515 امتیاز)
+2
@Mmmdi تلاشتان را کامل‌تر بنویسید. برای نمونه چندجمله‌ای درجهٔ ۶ تان را چه بدست آوردید. ما خودمان می‌توانیم محاسبه کنیم ولی هدف این است که اشتباه‌های شما مشخص شود و راهنمایی مناسب بگیرید و در مورد چیزی که ننوشتید بررسی صحت و اشتباه خاصی نمی‌شود کرد!
در مورد جملهٔ آخرتان، زمانی که ۱ را به سمت دیگر می‌برید، منفی یک می‌شود. چون $x^2+x+1$ مثبت است، پس $x(x^3-2)$ باید منفی باشد نه اینکه نامنفی.
در آخر نیز همیشه عنوان پرسش را تا جایی که امکان دارد خاص‌تر بنویسید نه یک چیز کلی «ریشهٔ معادله بدست ‌بیاورید» یک عنوان کلی است که بر روی تعداد بسیار زیادی از پرسش‌های این سایت می‌شود گذاشت. در نتیجه پرسش شما را به طور یکتا از سایر پرسش‌ها متمایز نمی‌کند و خواننده نمی‌فهمد که شما یک معادلهٔ خاص دارید نه اینکه هر معادله‌ای. عبارت معادله خیلی طول زیادی ندارد که دلیل ننوشتنش در عنوان بشود. پس باید در عنوان این معادله را تکرار کنید مانند ویرایشی که کردم.

پاسخ شما


نام شما برای نمایش - اختیاری
حریم شخصی : آدرس ایمیل شما محفوظ میماند و برای استفاده های تجاری و تبلیغاتی به کار نمی رود
کد امنیتی:
حاصلجمع 7 و 4 چقدر است؟(پاسخ حروفی)
برای جلوگیری از این تایید در آینده, لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید.

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...