به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+1 امتیاز
266 بازدید
در دبیرستان توسط fo-eng (74 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein

سلام. یک سوال دارم.

فرض کنیم یک کلاس (دورهٔ آموزشی) ۱۴ جلسهٔ یک ساعت و نیمه دارد و هزینهٔ کلاس (این دوره) برابر ۹۵ هزار تومان است. فردی در ۴ جلسه از این ۱۴ جلسه شرکت کرده‌است. حال با توجه به اینکه کل هزینهٔ کلاس ۹۵ هزار تومان بوده‌است، این فرد به ازای ۴ جلسه‌ای که در کلاس شرکت کرده‌است چقدر باید پرداخت کند؟

1 پاسخ

0 امتیاز
توسط AmirHosein (19,561 امتیاز)

پیشنهاد من به شما این است که بحثِ «نسبت-تناسب» را از نو و با دقت بخوانید. چون پس از این پرسش که سال ۹۴ پرسیده‌اید هنوز پرسش مرتبط با نسبت-تناسب در سال ۹۹ داشته‌اید (پرسشِ در این پست).

مدت‌زمانِ جلسه‌های این دوره یک دادهٔ اضافی است مگر اینکه مدت زمان برخی جلسه‌ها تفاوت می‌کرد، چون مدت زمان هر جلسه با جلسهٔ دیگر برابر اعلام شده‌‌است پس از نظر ارزشی هر جلسه سهم یکسانی دارد و تنها دانستن تعداد جلسه‌ها کافیست. خیلی راحت با زبان نسبت-تناسب می‌گوئید «برای ۱۴ جلسه، ۹۵هزار تومن، برای ۴ جلسه، چند تومن؟» و سپس برابریِ کسریِ زیر را می‌نویسید؛ $$\frac{x}{95}=\frac{4}{14}$$ بهایِ ۱۴ جلسه را می‌دانید که روبرویش نوشتید، بهای ۴ جلسه را نمی‌دانید پس از یک مجهول با نام $x$ استفاده می‌کنید و جلویش می‌نویسید. اکنون طرفین-وسطین می‌کنید، دارید: $$x=\frac{95\times 4}{14}$$ و سپس آن را ساده‌می‌کنید که از $\frac{190}{7}$ ساده‌تر نمی‌شود پس حاصل یک عدد اعشاری خواهد شد. با تقسیم معمولی که فرض می‌کنیم آشنا هستید به عدد $27.142$ می‌رسید، بیشتر از ۳ رقم اعشار پیش نرفتم چون زیر واحد ۱ تومان را فرض کردیم برای پول بی‌معنا باشد و فرض می‌کنیم برگزار کنندهٔ دوره حاصل را همیشه به پائین گرد می‌کند یعنی از تمامی ارقام پس از اینجا به کل صرفه‌نظر می‌کند. پس هزینهٔ ۴ جلسه ۲۷هزار و ۱۴۲ تومان می‌شود.


حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...