به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+1 امتیاز
3,140 بازدید
در دبیرستان توسط amirm20

دو سوال داشتم در مورد زاویه مقعر و محدب. زوایه محدب زاویه ایی کمتر از 180 درجه و زاویه مقعر زاویه ای بیشتر از 180 در جه ..حالا اگر زاویه منفی باشد مثلا زاویه منفی$45$ درجه آیا زوایه محدب محسوب میشود ..و اینکه اگه زاویه ایی از 360 بیشتر باشد یا خوده 360 درجه باشد مثلا زوایه $ 390 $درجه آیا این زاویه مقعر مخسوب می شود ؟

توسط AmirHosein
+1
بستگی به تعریفی که از زاویهٔ منفی ۴۵ درجه دارید، دارد. اگر منظورتان از منفی ۴۵ درجه این است که از محور ایکس‌ها ۴۵ درجه ساعتگرد حرکت کنیم که همان زاویهٔ ۴۵ درجه ایجاد می‌شود (که قرینهٔ گوشه‌ای است که با زاویهٔ ۴۵ درجه در جهت پادساعتگرد می‌ساختید نسبت به محور $x$-ها است) پس زاویهٔ تو رفته می‌شود ولی اگر منظورتان مطابق پاسخ خانم @malihe است آنگاه زاویه‌تان بیرون آمده می‌شود ولی به نظر من تعبیر مثبت و منفی، تعبیر در جهت قرارداد حرکت کردن و در خلاف جهت قرارداد حرکت کردن است و پاسخ @malihe هر دو زاویهٔ ساخته شده بوسیلهٔ +۴۵ و -۴۵ را در یک جهت پادساعتگرد نگاه می‌کند که جور درنمی‌آید.

1 پاسخ

+1 امتیاز
توسط malihe

ببینید همانطور که خودتان گفتید زوایای بین 0تا 180 را محدب و از 180 تا 360 را مقعر می نامیم حال اگر زاویه( 45-)باشد اگر بخواهیم استانداردش را بنویسیم میشود 360-45=215درجه که میشود مقعر و اگز زاویه ای 390 باشد بخواهیم استانداردش را بنویسیم میشود 360-390=30 که میشود زاویه محدب

لطفا برای گسترش و ادامه فعالیت محفل ریاضی از آن حمایت کنید:

حمایت مالی


کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...