به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
0 امتیاز
2,078 بازدید
در دانشگاه توسط Pooya
ویرایش شده توسط fardina

قاعده پاسکال: $$ \binom{n}{k} = \binom{n-1}{k}+ \binom{n-1}{k-1} $$

را اثبات کنید.

مرجع: فصل ششم کتاب دهم تجربی اثبات آن مربوط به آن فصل وگرنه در خود کتاب نیست
توسط fardina
ویرایش شده توسط fardina
+1
نوشتن این رایطه به کمک امکان تایپ ریاضی موجود در سایت کمتر از 15ثانیه وقت میبره. گمان نمیکنم نوشتن این فرمول روی کاغذ و عکس گرفتن و آپلود کردنش کم دردسر باشه. حالا بماند که آپلود عکس باعث اشغال قسمتی از هاست میشه و بازکردن این صفحه باعث مصرف کردن اینترنت بیشتر برای کاربرها میشه و ممکنه عکس هم مثل اینجا بی کیفیت باشه ... و کلا دلایل زیادی میشه اورد که واقعا تایپ ریاضی خیلی بهتره از هر نظر. تایپ ریاضی رو یادبگیرید خیلی ساده س. این دفعه رو من براتون ویرایش کردم.
توسط AmirHosein
@Pooya جمله‌ای که در مرجع نوشته‌اید را یک بار دیگر بخوانید و ببینید معنا دارد؟ بعلاوه اصلا بگوئید در درس تعریف انتخاب $n$ از $m$ را آموخته‌اید؟ اگر بلی چرا سه عبارت را باز نکرده‌اید و بعد ادامه دهید ببینید چه می‌شود؟ اگر خیر، آنگاه سر کلاس چه می‌کنید؟

1 پاسخ

+2 امتیاز
توسط fardina

فرض کنید از بین $n$ نفر بخوایم $k$ نفر رو انتخاب کنیم. شخص خاصی از بین این $n$ نفر رو در نظر بگیرید در اینصورت این یک نفر خاص یا در بین $k$ شخص انتخابی هست یا نیست اگر در بین $k$ نفر منتخب نباشد در اینصورت باید این $k$ نفر را از بین $n-1$ انتخاب کنیم و اگر این نفر خاص در بین $k$ شخص منتخب باشد در اینصورت باید $k-1$ نفر باقیمانده را از بین $n-1$ باقیمانده انتخاب کنیم.

توسط
ویرایش شده توسط fardina
–1
میشه واضح توضیحش بدین روی با نوشته نه با نمایش ریاضی اثبات را میخوام
hamyarapply

حمایت مالی


کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...