به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+3 امتیاز
310 بازدید
در دانشگاه توسط fardina (15,407 امتیاز)
ویرایش شده توسط fardina

نیم گروه $S$ را

  • یک (Rectangular Band) می نامند هرگاه $sts=s$ برای هر $s,t\in S$
  • یک صفر راست(Right Zero) گویند هرگاه $st=t$ بازای هر $s,t\in S$. صفر چپ هم بطور مشابه تعر یف می شود.

ثابت کنید $S$ یک باند مستطیلی است اگر و تنها اگر $S$ با حاصلضرب مستقیم یک نیم گروه صفرچپ و یک نیم گروه صفر راست ایزومورف باشد.

اثبات یک طرف واضح است اینکه ایزومورف بودن نتیجه میدهد باند مستطیلی است.

اما سوال من در مورد برعکس آن است.

توسط fardina (15,407 امتیاز)
نمایش از نو توسط admin
+2
نمیدونم ترجمه rectangular band را دقیق چه میگن مثلا "نوار مستظیلی"؟ دوستان جبری اگر ترجمه رو ارائه بدن میتونم سوالو ویرایش و جایگزین کنم.

1 پاسخ

+2 امتیاز
توسط AmirHosein (10,333 امتیاز)
انتخاب شده توسط fardina
 
بهترین پاسخ

واژهٔ band را همان باند ترجمه می‌کنیم. احتمالا اصطلاحاتی همچون «باند و باندبازی»، «باند خلافکاری» و غیره را شنیده‌اید. این واژهٔ band همان واژهٔ باندی است که وارد فارسی شده‌است. هر نیم‌گروهی که اعضایش خودتوان باشد یک باند است. می‌توانید ببینید که نیم‌گروهی که شرط باندمستطیلی را داشته‌باشد اعضایش خودتوان نیز می‌شوند پس واقعا یک باند است. علت اینکه مستطیلی گفته می‌شود نیز این است که می‌توان آن را به شکل $L\times R$ نوشت که $L$ نیم‌گروه صفر چپ و $R$ نیم‌گروه صفر راست باشد (در واقع ضرب دکارتی دو مجموعه را به شکل آرایهٔ مستطیلی نگاه کنید).

حکمی که شما می‌خواهید قسمت (۲) به (۳) یِ اثبات قضیهٔ ۱.۱.۳ کتاب Fundamentals of semigroup theory نوشتهٔ John Howie است.

خلاصهٔ ایده‌ای که آنجا صورت می‌گیرد این است: باند مستطیلی‌تان را $S$ بنامید. یک عنصر دلخواه را از باند مستطیلی‌تان مانند $x$ را ثابت بردارید. تعریف کنید $L:=Sx$ و $R:=xS$ و تعریف کنید $$\lbrace\begin{array}{rl}\phi:S & \rightarrow L\times R\\ s & \mapsto (sx,xs)\end{array}$$ ابتدا ثابت کنید که $L$ و $R$ نیم‌گروه‌های صفر چپ و صفر راست می‌شوند. سپس از همان سمتی که خودتان گفتید اثباتش را می‌دانید $L\times R$ یک باند مستطیلی نیز می‌شود. اکنون باید ثابت کنید که $\phi$ همریختی نیم‌گروهی یک‌به‌یک و پوشا است. نیم‌گروه‌های صفر راست و چپ شدن که از ویژگی باندمستطیلی بودن استفاده می‌کنند. پوشایی نیز دوباره همینطور. یابد برای یک $(sx,xt)$ که $s$ و $t$ الزاما یکسان نیستند عضوی از $S$ پیدا کنید که اثر $\phi$ بر روی آن بشود این زوج مرتب که دوباره از ویژگی باند مستطیلی بودن $st$ این کار را می‌کند. در یک به یکی از باند بودن نیز کمک خواهید گرفت. و در همریختی بودن از ویژگی باندمستطیلی و نیم‌گروه صفر راست و چپ بودن‌ها. اگر نتوانستید جزئیات را باز کنید و به کتاب نیز دسترسی نبود بگوئید تا جزئیات را بیاورم.

توسط fardina (15,407 امتیاز)
ویرایش شده توسط fardina
+2
اخیرا در حال مطالعه کتاب analysis on semigroups هستم و این یک تمرین بود. حدس زده بودم که نگاشت باید اینطور تعریف بشه فقط در اثبات همومورف بودن و یک به یکی و پوشایی مشکل داشتم که به کمک شما در پایین می نویسم. به نظر میرسه در یک باند مستطیلی همواره رابطه $rst=rt$ برقرار است. به کمک این مطلب چنانچه $(sx, xt)\in Sx\times xS$  در نظر بگیریم آنگاه $$\phi(st)=(stx, xst)=(sx, xt)$$
در مورد یکریختی هم
$$\phi(ss')=(ss'x,xss')=(sx,xs')\\
\phi(s)\phi(s')=\big(sx,xs)(s'x,xs')=((sx)(s'x),(xs)(xs')\big)=(sx,xs')$$

و در مورد یک به یکی اگر $\phi(s)=\phi(t)$ آنگاه $(sx, xs)=(tx,xt)$ از اینکه $st=ts$ داریم:
$$s=sts=s(tst)s=(st)s(ts)=(ts)s(st)=t(sss)t=t$$
توسط fardina (15,407 امتیاز)
+2
@AmirHosein
برای معرفی کتاب هم ممنون.
توسط AmirHosein (10,333 امتیاز)
+2
@fardina بلی، بسیار عالی هم نوشتید.

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...