به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+1 امتیاز
559 بازدید
در دبیرستان و دانشگاه توسط Shokoufeh (8 امتیاز)
ویرایش شده توسط Shokoufeh

معادله خط گذرا از نقطه $(2,4,5)A$ و عمود بر بردارهای $a=i+2j+3k$ و $b=3i+4j-5k$ را بنویسید. درواقع من میدونم که دوبرداروقتی برهم عمود هستند که ضرب داخلی دوبردار برابرصفرباشد اما ازاین راه به نتیجه نرسیدم چون نتونستم معادله خط روبااستفاده ازیک نقطه بنویسم وبعدعمودبودنش روبابردارهای داده شده درمسئله بررسی کنم،من حل این مسئله رودرصورت موازی بودن میتونم تشخیص بدم اما برای عمودبودن خیر

توسط fardina (17,407 امتیاز)
+1
سلام
قوانین زیادی رو رعایت نکرده بودین.
لطفا راهنمای تایپ رو بخونید.
عنوان مناسب بنویسید اینکه مینویسید " سوال ریاضی مبحث... " اینها در قسمت برچسب وارد می شوند. عنوان سوال باید همان سوال شما ولی به صورت خلاصه و کوتاه باشد.
چون اولین سوالتون هست من براتون ویرایش کردم.
ولی هنوز بززگترین ایرادی که داره اینه که شما هیچی از تلاشتون‌نگفتین و مدیران‌میتونن سوالتون رو پاک کنن. در کجا مشکل دارید؟
برای نوشتن معادله یک خط به یک‌نقطه و بردار هادی نیاز هست. حال که قرار هست خط بر دو برداری که گفتید عمود باشد یعنی بردار هادی آن بر آن دو بردار باید عمود باشد. چه برداری بر دو بردار a و b عمود است؟
توسط Shokoufeh (8 امتیاز)
سلام ازکمکتون ممنون،تلاش ومشکلم رودرقسمت ویرایش نوشتم ،امیدوارم دیگه مشکلی نباشه.

1 پاسخ

+1 امتیاز
توسط erfanm (13,856 امتیاز)
انتخاب شده توسط Shokoufeh
 
بهترین پاسخ

$ a \times b $برداری است که هم بر $ a $ و هم بر $ b$ عمود است. پس کافیست حاصل ضرب دو بردار را بیابیم. $$(1,2,3) \times (3,4,-5)=(-22,+14,-2)$$ پس کافیست معادله خط با بردار $ (-22,+14,-2)$ که از نقطه ی $(2,4,5)$ میگذرد را بیابیم.


حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...