به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+2 امتیاز
205 بازدید
در دانشگاه توسط vali
برچسب گذاری دوباره توسط AmirHosein

آیا از بزرگ‌واران شخصی با رسم نمودار برد توابع مختلط به عنوان مثال تابع $f(z)= \sqrt{1+z} $ با دامنه قرص باز واحد با استفاده نرم‌افزار Mathematica آشنایی دارد؟ لطفاً راهنمایی کنید.

1 پاسخ

+1 امتیاز
توسط AmirHosein
ویرایش شده توسط AmirHosein
 
بهترین پاسخ

فرمول‌های زیادی برای رابطهٔ بین یک عدد مختلط چه در مختصات دکارتی چه در مختصات قطبی و ریشه‌هایش می‌توانید بنویسید. برای چند نمونه می‌توانید به پیوند زیر نگاه بیندازید.

پیوند به چند نمونه فرمول برای جذر اعداد مختلط

کاری که شما باید انجام بدهید (با هر نرم‌افزار یا زبان برنامه‌نویسی) این است که نمایش اعداد مختلط دامنه و هم‌دامنه را انتخاب و سپس فرمول نگاشت‌تان (ضابطه‌تان در اینجا به هر نقطه، دو نقطه تصویر می‌کند پس تابع نیست) که از نمایش نقاط دامنه به نمایش تصویر تابع در آن نقاط در هم‌دامنه می‌رود را بنویسید و سپس به نرم‌افزار بدهید یا برنامه‌نویسی کنید که نقاط رسم شوند.

من اینطور عمل کردم؛ برای دامنه از نمادهای $z=x+iy=re^{i\theta}$ و برای هم‌دامنه از نمادهای $f(z)=u+iv=se^{i\theta}$ استفاده کردم. یک نقطه از دیسک واحد به شکلِ $re^{i\theta}$ نوشته‌ می‌شود که $0\leq r\leq 1$ (توجه کنید که دیسک واحد باز یا بسته همه‌اش تنها در مرز دایره فرق می‌کند، شما می‌توانید مساوی سمت یک را حذف کنید) و $0\leq \theta\leq 2\pi$. اگر با نمایش‌های اعداد مختلط آشنا باشید با یک ساده‌سازی ساده دارید؛ $$se^{i\phi}=f(re^{i\theta})= \sqrt{(1+r\cos\theta)+i(r\sin\theta)}$$ دوباره با توجه به اینکه جذر گرفتن از یک عدد مختلط در مختصات قطبی برابر با نصف کردن زاویه و جذر گرفتن از اندازه و قرار دادن یک مثبت‌منفی است با کمک رابطهٔ نمایش اعداد مختلط و کمی ساده‌سازی می‌فهمید که؛ $$s=\pm\sqrt{\sqrt{r^2+1+2r\cos\theta}},\quad \phi=\frac{1}{2}\arctan(\frac{r\sin\theta}{1+r\cos\theta})$$ و $$u=s\cos\phi,\quad v=s\sin\phi$$ از طرفی برای خود دامنه هم داریم؛ $$x=r\cos\theta,\quad y=r\sin\theta$$ پس برای رسم نمودار در Python به صورت کاملا از پایه (تنها از توابع sqrt و arctan2 و sin و cos که در library پیش‌فرضِ math در Python موجود هستند استفاده کردم) و با نقطه‌نقطه نگاری برای تعداد $10^4$ نقطه (یعنی بازهٔ $[0,1)$-ِ $r$ را ۱۰۰ قسمت و بازهٔ $[0,2\pi)$ -ِ $\theta$ را نیز ۱۰۰ قسمت مساوی و سپس $(x,y)$ و $(u,v)$ را با رابطه‌های بالا برای هر انتخاب از $(r,\theta)$ محاسبه) بوسیلهٔ library نگارندهٔ matplotlib شکل یکُم را رسم کردم که کمتر از یک ثانیه اجرایش طول می‌کشد. در سمت راست دامنه را می‌بینید و در سمت چپ تصویر تابع از این دامنه. تصویر هر نقطه دو نقطه است که با همان رنگ نمایش داده شده است، پس می‌توانید نقاط را دنبال کنید. مثلا وقتی قرار می‌دهید $z=0$ دارید $f(z)=\pm 1$ که در شکل سوم با فلش‌های نیلی‌رنگ مشخص کردم.

برای اینکه پیوستگی شکل بیشتر بشود و به کل شکل نزدیک‌تر شویم باید مقدار تقسیم‌بندی‌ها را افزایش دهیم. شکل دوم برای $10^6$ یعنی هر یک از بازه‌های $r$ و $\theta$ ۱۰۰۰ بخش، می‌باشد. البته مدت زمان محاسبات ۱۰۰ برابر می‌شود پس تقریبا یک دقیقه وقت نیاز است ولی مشکل اصلی بحث گرافیکی می‌شود که کمی برای پایتون سنگین می‌شود (امکان گرفتن پیام خطای not responding وابسته به مشخصات رایانه‌تان هست).

یک نکتهٔ مهم دیگر این است که زمانی‌که دیسک باز را در نظر می‌گیرید نقطهٔ $(0,0)$ را در تصویر نخواهید داشت (چون تصویر نقطهٔ $(-1,0)$ است که بر روی مرز دیسک قرار دارد و این تنها نقطهٔ وصل کنندهٔ دو شاخهٔ راست و چپ تصویر است. بسادگی می‌توانید ثابت کنید که تصویر دیسک باز توسط این نگاشت ناهمبند می‌شود.

اگر چیزی به نظرتان در شکل درست نیست، لطفا خبر دهید تا کد را بازبینی کنم.

توسط vali
+1
جناب آقای امیرحسین، ممنون بابت پاسخ‌گویی‌تون. من گرایش‌م در مقطع دکتری آنالیز مختلط هست. همکارم در نگارش مقاله چون خارجی هستن ایشون زحمت رسم نگاره را انجام داده‌اند. اخیراً در مقالات مربوط به آنالیز مختلط از نرم‌افزار Mathematica استفاده می‌کنند. به همین منظور شروع به یاد‌گیری این نرم‌افزار کرده‌ام. جواب شما کاملا درست می‌باشد. البته در توابع مختلط، برای توابع چند مقداری، شاخه‌ای از لگاریتم را در نظر می‌گیرند که مقدار لگاریتم در نقطه ۱ برابر صفر شود و معمولاً با این شاخه که شاخه اصلی نامیده می‌شود محاسبات را انجام می‌دهند. پس بر طبق شاخه اصلی نگاره شبه‌-برگ نیم‌صفحه راست قابل قبول می‌باشد.
توسط AmirHosein
@vali سپاس از دیدگاهتان (به خاطر مطلب شاخهٔ اصلی). دانشگاه ما از نرم‌افزارهای پولی، نرم‌افزارهای Maple و Matlab (که من Mapleکار هستم) را اشتراک دارد و دسترسی به نرم‌افزار پولی Mathematica را ندارم. Mathematica را در برخی گروه‌ها به خاطر بحث گرافیکی‌اش محبوبیت دارد. Python هم رایگان هست هم اینکه چون برنامه‌نویسی پایه هست، اگر کاری را با پایتون بکنید تقریبا می‌توانید مطمئن باشید همان ایده را در نرم‌افزارهای بزرگ ریاضی هم می‌توانید پیاده کنید، برای همین اول با پایتون فکر کردم. اگر دوباره وقت کنم با نرم‌افزارهای دیگه هم فکر می‌کنم.
توسط vali
+2
@AmirHosein سپاس از صبر و حوصله شما بابت توضحیات مفصل در این گروه. همچنین سپاس از حسن‌توجه‌تون. حتماً راهنمایی‌ شما را مدنظر خواهم داشت.

لطفا برای گسترش و ادامه فعالیت محفل ریاضی از آن حمایت کنید:

حمایت مالی


کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...