به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+1 امتیاز
424 بازدید
در دبیرستان توسط Hamidsyv (6 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein

با استفاده از ماشین حساب چگونه می‌توانم درصدی از یک عدد را با خودش جمع کنم؟ برای نمونه فرض کنید محاسبهٔ زیر را می‌خواهیم با ماشین‌حساب و استفادهٔ کمترین تعداد دکمهٔ ممکن انجام دهیم.

مبلغ ۱۰۰۰۰۰ را با ۵ درصدش که ۵۰۰۰ است جمع کنیم که ۱۰۵۰۰۰ می‌شود و سپس دوباره با ۵ درصدش که ۵۲۵۰ می‌شود جمع کنیم که ۱۱۰۲۵۰ می‌شود و در نهایت ۵ درصد آن را ببینیم که $5512.5$ می‌شود.

این کار برای محاسبهٔ سود سپرده‌گذاری و نمونه‌های‌ مشابه به کار می‌رود.

توسط erfanm (13,856 امتیاز)
+1
@hamidsyv
سوالتون رو با دقت ننوشتید.
می توانید از دو بار اینتر زدن برای جدا کردن عملیات و نوشته ها استفاده کنید
توسط erfanm (13,856 امتیاز)
+1
اگر درست متوجه شده باشم مثلا اگر وسیله ای ۱۵ درصد گران شود برای بدست آوردن قیمت جدید کافیست قیمت فعلی را در ۱۱۵ درصد ضرب کنیم.
(۱۰۰ درصد را به مقدار افزایش اضافه میکنیم.)
توسط AmirHosein (19,620 امتیاز)
@Hamidsyv دسته‌بندیِ «مدیریت» مربوط به رشتهٔ مدیریت نیست بلکه معنایش این است که تنها کاربرهایی که عنوان مدیریت گرفته‌اند می‌توانند این پست را ببینند.

1 پاسخ

+2 امتیاز
توسط AmirHosein (19,620 امتیاز)

در زیر از ماشین حساب معمولی پیش‌فرض ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنیم. مشخصات نرم‌افزار مورد نظر: نسخهٔ ۱۸۰۹ در حالت Standard. نمونه‌ای که گفتید را به ترتیب با زدن عددها و دکمه‌های زیر انجام می‌دهیم:

$$100000\rightarrow +\rightarrow5\rightarrow\%\rightarrow +\rightarrow 5\rightarrow\%\rightarrow +\rightarrow 5\rightarrow\%$$

و روی علامت مساوی در آخر کلیک نکنید. زمانیکه علامت جمع را می‌زنید مقدار درصد را وارد کنید و علامت درصد را بزنید در اینصورت روی صفحهٔ نمایش مقدار درصدی که خواسته‌اید از آخرین عدد در حافظه را نمایش می‌دهد. اگر دکمهٔ مساوی یا عملگر دیگری را بزنید آنگاه این مقدار را به آخرین عدد در حافظه می‌افزاید.

توضیحات تصویر


حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...