به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+1 امتیاز
217 بازدید
در دبیرستان توسط mohamad233 (13 امتیاز)
برچسب گذاری دوباره توسط AmirHosein

سلام خدمت اساتید

چرا $x=2$ یک تابع نیست و اصلاً مفهومش چیه؟ چرا معادله نداره و اگه معادله داره یعنی فقط $x$ رو $2$ می‌تونیم بگذاریم (دامنه) آیا یک قرارداده؟

2 پاسخ

+2 امتیاز
توسط mahdiahmadileedari (2,688 امتیاز)
ویرایش شده توسط mahdiahmadileedari

در تعریف تابع با کمک زوج مرتب گفته شد دو زوج در صورتی یک تابع خواهند بود که دارای طول متفاوت باشند. و اگر دو زوج دارای طول برابر باشند عرض های آن ها هم برابر باشند.درخط $x=2$ بعنوان نمونه دو زوج$$(2,1),(2,2)$$روی این خط قرار دارند و طول شان مساوی است اما عرض شان متفاوت. لذا تابع نخواهد بود.

از نطر نموداری خط منطبق بر $x=2$ نمودار آن را در بی نهایت نقطه قطع می کند که ناقض تابع بودن نمودار است. چون در نمودار تابع هرخطی موازی محور $y$ ها نمودار تابع را فقط در یک نقطه قطع می کند.

خط$x=2$ یک خط موازی محور $y$هاست که طول نقاطش همواره 2 ولی نقاط عرض آن کل اعداد حقیقی است. یعنی دامنه ${x=2}$ و برد کل اعداد حلیقی است.

برای رسم نمودار دو نقطه دلخواه را رسم کرده و بهم وصل کرده و از دو طرف ادامه دهید.

+2 امتیاز
توسط ناصر آهنگرپور (2,028 امتیاز)
ویرایش شده توسط ناصر آهنگرپور

با درود. اگر بخواهیم بمنظور فهم راحت تر، بطور عامیانه تر تابع را تعریف کنیم، همانطور که از اسمش پیداست، متغیری مانند $y$ از متغیری مانند $x$ تبعیت میکند. بعبارتی $x$ مستقل و $y$ وابسته یا تابع مقداردهی $x$ است.بنابراین در هر تابعی حداقل دو متغیر داریم. ساده ترین تابع $y=x$ است که نمودار آن بصورت / با شیب $45^{ \circ }$ از مبدأ مختصات عبور میکند. در مثال شما، یک متغیر بیشتر نداریم و آن هم مقداردهی شده و هرگز برای متغیر وابسته دیگری مقداردهی نمیکند و نمودار آن نیز بصورت عمودی فقط نقطه $2$ روی محور $x$ را قطع میکند. بعبارت دیگر نقطه ای روی محور $x$ را تعیین میکند و تعریف نقطه است. بنابر این تابع نیست. با آرزوی موفقیت.


حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...