به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+3 امتیاز
325 بازدید
در دانشگاه توسط
ویرایش شده توسط fardina

سلام

نشان دهید $\mathbb Q$ یک $G _\delta$ در $\mathbb R$ نیست.

با تشکر

1 پاسخ

می توانید به پاسخ(ها) امتیاز دهید یا آن را انتخاب کنید.

+2 امتیاز
توسط fardina (17,196 امتیاز)

اولا توجه کنید که مجموعه اعداد گنگ $\mathbb Q^c$ ک مجموعه $G_\delta$ است زیرا $\mathbb Q= \lbrace q_1,q_2,\cdots\rbrace $ در اینصورت $\mathbb Q^c=(\bigcup_{k=1}^\infty \lbrace q_k\rbrace )^c=\bigcap _{k=1}^\infty\lbrace q_k\rbrace ^c$ و توجه کنید که همه ی $ \lbrace q_k\rbrace^c $ ها در $\mathbb R$ چگال هم هستند.

حال فرض کنید مجموعه اعداد گویا یک مجموعه $G_\delta$ باشد. یعنی $\mathbb Q=\bigcap_1^\infty G_k$ که $G_k$ ها مجموعه هایی باز هستند.

در اینصورت به ازای هر $ k $ داریم $\mathbb Q\subset G_k$ و لذا $G_k$ ها در $\mathbb R$ چگال هستند.

در اینصورت $\mathbb Q^c\bigcap \mathbb Q$ به صورت اشتراک شمارایی از مجموعه های باز چگال در $\mathbb R$ هستند که از قضیه کاتگوری بئر نتیجه می شود که باید چگال باشد. این درحالی است که $ \mathbb Q^c\bigcap \mathbb Q=\emptyset $ می دانیم که چگال نیست و به تناقض رسیدیم.

قضیه کاتگوری بئر: اگر $(X,\tau)$ یک فضای توپولوژیک کامل، هاسدورف و موضعا فشرده باشد و $ \lbrace G_k\rbrace $ گردایه ای شمارا از مجموعه های باز چگال در $X$ باشد در اینصورت $\bigcap G_k$ نیز در $X$ چگال است.

مرجع:https://en.wikipedia.org/wiki/G%CE%B4_set

توسط
+1
بسیار سپاس از اینکه متعهدانه ارائه پاسخ کردید. کاری که از من براتون برات نمیاد جز اینکه به نیابت از شما دعای سلامتی امام زمان (عج) رو بخونم.

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...