به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
–1 امتیاز
111 بازدید
سوال شده در دبیرستان توسط (Mahdi( Help^AnAr
ویرایش شده توسط (Mahdi( Help^AnAr

ثابت کنید در مثلث متساوی الساقین$ABC$که در آن $AB = AC$ مفروض است ، نیم ساز زاویه خارجی $A$ با ضلع $BC $موازی است . ( با رسم شکل )

آیا این موضوع را می توان از طریق هم نهشتی اثبات کرد؟

دارای دیدگاه توسط (Mahdi( Help^AnAr
–1
@fardina
با سلام و خسته نباشید . کاملا حرفتون درسته و از عذر خواهی میکنم
البته در اول میخواستم متن سوال رو در  عنوان قرار بدم که به نظرم کار جالبی نمیومد . راه دیگه ای برای طرح سوال نداشتم .
دارای دیدگاه توسط AmirHosein
–1
@Mahdi(_Help^AnAr) عنوان جدید پرسشتان نیز خوب نیست. برای نمونه می‌شود به این فکر کرد «توازی یک نیمساز خارجی و یک یال در سه‌گوش متساوی‌الساقین»، «یک» در اینجا نشانهٔ ناشناس (نکره) است در دستور زبان فارسی. در عنوان این چنینی این می‌رسد که پرسش پیرامون توازی نیمساز زاویهٔ خارجی یکی از گوشه‌های سه‌گوش با یکی از یال‌های سه‌گوش است که اگر فردی که عنوان را می‌بیند علاقه‌مند بود می‌تواند وارد پرسش بشود و ببیند که کدام گوشه و کدام یال مدنظر است و الی آخر.
دارای دیدگاه توسط (Mahdi( Help^AnAr
@AmirHosein
خدمت شما عرض کنم عنوان شما هم نقص دارد . شما ذکر نکردید کدام یال و ممکن است یالی به طور اشتباه در ذهن کاربر تداعی شود . اگر در عنوان شما ، یال مقابل سه گوی اضافه شود ، آنگاه درست است . باز هم ممنونم
دارای دیدگاه توسط AmirHosein
+2
@Mahdi(_Help^AnAr) قرار نیست عنوان؛ خود پرسش باشد! اگر قرار باشد کل پرسش را در عنوان بنویسید که دیگری زائد می‌شود. یک بار دیگر دیدگاهم را بخوانید می‌بینید اشتباهی در جمله و مفهوم وجود ندارد و آنجا نیز به روشنی گفته شده است که قرار نیست کل داستان را در یک لحظه در یک عنوان ببینید. اگر فکر می‌کنید از روی علاقهٔ شخصی نظر می‌دهم می‌توانید سَری به دیگر منابع معتبر بزنید. باز تأکید می‌کنم عنوان باید به کاربر برساند که با چه چیزی رویارو می‌شود نه اینکه پرسش را کامل مطرح کند! آیا عنوان یک کتاب، کل متن کتاب را دارد؟ آیا عنوان یک مقاله، عنوان یک سخنرانی، و سایر عنوان‌ها این چنین هستند؟ در گذاشتن عنوان برای یک پرسش باید به چند نکته توجه کرد: ۱- عنوان باید به خواننده برساند که با چه چیزی رویارو خواهد شد. ۲- عنوان مرتبط به پرسش باشد. ۳- عنوان با برچسب فرق دارد. ۵- عنوان یک کلمه یا جملهٔ کلی نباشد که پرسش‌های زیاد متفاوتی با همین عنوان در سایت موجود شود! ۶- عنوان با خود پرسش فرق دارد.
به هر حال اینکه واژهٔ روبرو (مقابل) افزوده‌اید میل خودتان است. کسی قضیه‌ای ثابت نکرده‌است که یک پرسش می‌تواند تنها یک عنوان یکتا داشته باشد.
دارای دیدگاه توسط (Mahdi( Help^AnAr
AmirHosein@
از توضیحات مفیدتان ممنونم . البته نباید از اهداف سایت که سوال پرسیدن است دور شویم . مثبت دادم

1 پاسخ

+1 امتیاز
پاسخ داده شده توسط good4us

enter image description here

تصویر گویاست

با توجه به اینکه اخیرا هزینه های نگهداری سایت افزایش چشمگیر چند برابری داشته، محفل ریاضی نیازمند حمایت مالی شما است.

حمایت مالی


کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود

ابزارها:

سرگرمی: سودوکو جدید

رسم نمودار: Geogebra جدید

...