به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+2 امتیاز
3,397 بازدید
در دبیرستان توسط farimah82 (12 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein

فرض کنید $X=\lbrace a,b,c,d,e,f\rbrace$ . سه زیر مجموعه از $X$ مثال بزنید که به همراه دو زیر مجموعهٔ $\lbrace a\rbrace $ و $\lbrace a,e\rbrace$ یک زنجیر تشکیل دهند.

فرض کنید $M=\lbrace1,2,3,4,5,6,7\rbrace$ . دو زیر مجموعه از $M$ بنویسید که به همراهِ $\lbrace 1\rbrace$ و $\lbrace1,3,5,7\rbrace$ تشکیل زنجیر دهند؟

تازه با مفهوم مجموعه در مدرسه آشنا شده‌ام و نمی‌دانم پرسش چه چیزی می‌خواهد. با سپاس.

مرجع: کتاب تکمیلی ریاضی نهم تیزهوشان
توسط AmirHosein (18,522 امتیاز)
+2
منظور از زنجیر این است که مجموعهٔ پَسین، مجموعهٔ پیشین را دَربَرگیرد. به عبارت دیگر توجه کنید که $\{a\}$ زیرمجموعهٔ $\{a,b\}$ است و $\{a,b\}$ زیرمجموعهٔ $\{a,b,c,d\}$ پس این سه مجموعه یک زنجیر با رابطهٔ زیرمجموعه‌بودن تشکیل می‌دهند. بنابراین پرسش‌تان پرسش بسیار ساده‌ای‌است. اگر مفهوم زنجیر در پرسش‌تان را نمی‌دانستید که اینی است که اشاره کردم. البته متن پرسش دوم را به نظرم ناقص یا بد نوشته‌اید. مطمئن هستید جمله را کامل یا درست نوشته‌اید؟
توسط farimah82 (12 امتیاز)
+1
بله معذرت می خوام...قسمت آخر به همراه این دو زیر محموعه تشکیل یک زنجیر می دهند....خیلی ممنون از پاسخ خوبتان

1 پاسخ

0 امتیاز
توسط mahdiahmadileedari (2,624 امتیاز)
ویرایش شده توسط Elyas1

داریم $$ \{{a,a,e,b\}} ⊇\{a,e\} ⊇ \{a\} $$$$ \{a،e,d\} ⊇ \{a,e\} ⊇ \{a\} \ $$$$ \{a,e,f\} ⊇ \{a,e\}⊇ \{a\}$$ در هر ردیف سه مجموعه تشکیل یک زنجیر را می دهند.چون از راست به چپ، هرمجموعه مجموعه قبلی را در بر می گیرد. برای مجموعه اعداد هم به طریق مشابه می توان عمل کرد.


حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...