به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+1 امتیاز
147 بازدید
در دبیرستان توسط alineysi (610 امتیاز)
ویرایش شده توسط alineysi

به چند روش می توان از یک مجموعه ۱۰ عضوی به ترتیب سه زیر مجموعه ی $ A_{1} $،$ A_{2} $,$ A_{3} $را طوری انتخاب کردکه $ A_{1} $ $ \bigcap$$ A_{2} $$ \bigcap$$ A_{3} $=تهی

توسط Mahdimoro (745 امتیاز)
+1
در متن سوال مشخص نشده که اشتراک دو به دو آنها تهی است یا اشتراک هر سه باهم؟
توسط alineysi (610 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein
بله درست میفرمایید اصلاح شد. سوال رو ویرایش کردم.
توسط AmirHosein (9,971 امتیاز)
@alineysi اکنون متن پرسش شما معنا دارد. اما عنوان پرسش اشتباه است.
توسط AmirHosein (9,971 امتیاز)
+1
@alineysi متوجه دیدگاهم نشده‌اید؟ شما در حال شمردن تعداد مجموعه‌های ۱۰ عضوی با یک سری ویژگی نیستید بلکه در حال شمردن تعداد ۳-زیرمجموعه‌ای‌هایی از آن با یک سری ویژگی هستید. اشتباه گفتن یک پرسش باعث نفهمیدن درست پرسش و در نتیجه عدم توانایی به پاسخ دادن آن می‌شود که یکی از مشکلات رایج دانش‌آموزان است.

1 پاسخ

+1 امتیاز
توسط Mohammadamin (745 امتیاز)
انتخاب شده توسط alineysi
 
بهترین پاسخ

ایده ای زیبا برای این سوال وجود دارد: چون میخواهیم اشتراک هر سه انها تهی باشد، کافی است اشتراک دوتا از انها تهی باشد. زیرا هنگامی که اشتراک دو تا تهی باشد زیر مجموعه سوم هر چیزی که باشد باز هم اشتراک هر سه تهی خواهد بود. مجموعه ۱۰ عضوی مورد نظر را مجموعه S در نظر بگیرید . برای اینکه اشتراک دو زیر مجموعه A1 و A2 تهی باشد کافی است مجموعه A1 یک زیر مجموعه دلخواه از مجموعه S باشد و مجموعه A2 نیز متمم مجموعه A1 باشد. پس برای انتخاب دو مجموعه A1 و A2 به نحوی که اشتراکشان تهی باشد، ۲ بتوان ۱۰ انتخاب داریم. همانطور که گفتیم مجموعه A3 به طور یکتا تعیین شده و میتواند هر زیر مجموعه دلخواهی از مجموعه S باشد. پس برای انتخاب ان نیز ۲ بتوان ۱۰ حالت داریم پس حالات انتخاب این سه زیر مجموعه ضرب دو مقدار بالا در هم یعنی ۲ بتوان ۲۰ می باشد.


حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...