به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
–1 امتیاز
159 بازدید
در دبیرستان توسط soheil02 (36 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein

ویرایشگر: آیا کتابی به زبان فارسی می‌شناسید که فرمول‌ها و نکته‌های ریاضی مرتبط با درس‌های دبیرستان به ویژه موارد کنکوری را گردآوری و اثبات آنها را نیز اشاره کرده باشد؟

متن اصلی پرسش‌کننده: با عرض سلام, به دنبال کتابی هستم که فرمول های ریاضی در اون کاملا اثبات شده باشن به خصوص علم حساب و جبر با زبان فارسی باشه, مثلا چرا و چطور حاصل اعداد با توان منفی برابر است با وارون همان عدد ولی با توان مثبت؟ و صد ها فرمولِ دیگه

توسط ناصر آهنگرپور (834 امتیاز)
+1
@soheil02 با درود مجدد: چنین کتابی نمیتواند وجود خارجی داشته باشد. برخی قضایا و فرمولها چند صد و بلکه چندهزار صفحه کار می برد. بنابراین با افزایش حجیم فرمولها و قضایا، جمع آوری اثبات آنها در یک کتاب غیرممکن است. مجموعه فرمولها و قضایا بزبان فارسی فراوان است. فقط با آموختن روشهای ریاضی در کتابهای آموزشی ریاضیات میتوان به نتیجه مطلوب رسید. موفق باشید.
توسط soheil02 (36 امتیاز)
@ناصر آهنگرپور
برای اثبات فرمول های از کنکور کارشناسی به پایین چه؟ آیا چنین کتابی هست؟
توسط saderi7 (7,594 امتیاز)
+1
این کتاب که در لینک زیر اورده شده براتون میتونه مفید باشه دایرهالمعارف ریاضی دبیرستان
https://www.nenomatica.com/40587-2/#1523719167009-a33f22ed-c5f0
توسط AmirHosein (14,040 امتیاز)
+2
@soheil02 پس از دیدگاه اخیرتان عنوان و متن پرسش را ویرایش کردم. آیا چنین چیزی مورد نظرتان است یا دنبال کتاب‌هایی در مورد ریاضی دبستان می‌گردید؟ از کلی‌گویی بپرهیزید مثل «تمام علم فلان و فلان»، خیلی صریح موضوع مورد نیازتان را اشاره کنید. یا در مورد جمع و ضرب و نقسیم اعداد حقیقی می‌خواهید بخوانید یا در مورد تحلیل تکینگی بر روی میدان‌های با مشخصهٔ اول! نمی‌توانید هر دو را در آنِ واحد بخوانید. چون برای رسیدن به دومی نه تنها باید اولی را بدانید بلکه به اندازهٔ چند سال مطالعه و کار کنید تا تازه به معلومات مورد نیاز برای درک تعاریف پایهٔ دومی برسید.

1 پاسخ

+2 امتیاز
توسط ناصر آهنگرپور (834 امتیاز)
ویرایش شده توسط ناصر آهنگرپور

با درود. از مثالی که آوردید مشخص است که بدنبال کتابی فارسی در سطح دبیرستان هستید. کتابهای زیر منظور شما را برآورده میکند.

عبارتهای جبری، تألیف عبدالحسین مصحفی، انتشارات فاطمی، سال 1369

جبر و حساب، تآلیف محمود نصیری، نشر مبتکران، سال 1369

ریاضیات محاسبه ای، تألیف پرویز شهریاری، انتشارات فردوس، سال 1377 در 5 جلد مخصوص دبیرستان

البته باید در نظر داشته باشید که خواص اعداد و خواص جبری جزو اصول موضوعه هستند که بعنوان قضیه اثبات پذیر محسوب نمیشوند. ولی در کتابهای فوق سعی شده بگونه ای قابل فهم بیان شوند. با آرزوی موفقیت.


حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...