به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
–2 امتیاز
79 بازدید
در دبیرستان و دانشگاه توسط soheil02 (36 امتیاز)

در ذهنم سئوالی پیش آمده, آیا دلیلی برای تعریف یک جمله ای وجود دارد؟ میدانیم که تعریف به این شکل است: یک جمله ای بر حسب متغیر X به صورت ax^n تعریف می شود که در آن a یک عدد حقیقی و n یک عدد صحیح نامنفی است. آیا استدلالی پشت این تعریف وجود دارد یا این تعریف جزء (در زبان انگلیسی) axiomها هست؟

توسط good4us (5,368 امتیاز)
+1
@soheil02 به نظرم بهتره بگیم Definition
توسط soheil02 (36 امتیاز)
–1
@good4us ببینیدaxiom ها تعاریفی در ریاضیات هستند که در ریاضیات قابل اثبات نیستند و بدیهی اند
حالا من میخوام بدانم که که تعریف تک جمله ای چرا به این شکل هست
چرا به این شکل ( مذکور) تعریف شده؟ آیا اگر طور دیگری تعریف میشد اشکالی بوجود می آمد؟
توسط AmirHosein (14,034 امتیاز)
+1
@soheil02 یک سری حیوان را در رده‌ای قرار می‌دهیم و اسم این رده را «گربه‌سانان» می‌گذاریم این رده شامل گربه و شیر و غیره است اما گرگ را شامل نمی‌شود. خب حالا یک فرد دیگر می‌آید می‌گوید من می‌خواهم برای خودم یک ردهٔ دیگه‌ای داشته‌باشم که گربه و شیر و گرگ را هر سه را داشته باشد و دلم می‌خواهد به این رده بگویم گربه‌سانان و به رده‌ای که بقیه می‌گویند گربه‌سانان نگویم گربه‌سانان!

«تعریف تک‌جمله‌ای» یک axiom (ترجمه‌اش: اصل) نیست! بلکه «تعریف» است! تعریف و اصل هم‌معنا نیستند. بنابراین در اینجا @good4us درست می‌گویند واژهٔ انگلیسی مناسب definition است نه axiom.
توسط soheil02 (36 امتیاز)
–1
@AmirHosein سلام, آقای دکتر بابتِ موضوع ترجمۀ واژه حق باشماست, من فقط میدانستم axiomها مواردی هستند که قابل اثبات نیستند اما ترجمۀ فارسی آنرا نمیدانستم
بگذارید با همین مصداقِ شما پیش برویم, من نمیگویم که رده ای دیگر از حیوانات در ذهن بسازم و نامِ آن را گربه سانان بگذارم, من میگویم ارتباطِ بینِ اسم گربه سالان و حیواناتی مثل شیر و ببر و پلنگ چیست؟ من نمیخوام تصرفی در تعریفِ یک جمله ای داشته باشم, میخواهم ارتباطِ بینِ شروطِ آن( مثلا اینکه بینِ متغیر و عدد حقیقی باید ضرب باشد نه جمع و تفریق, یا اینکه توانِ متغیر یک عدد صحیح نامنفی باید باشد, میخواهم بدانم چرا اینطور گفته اند و اگر اینطور نبود آیا در قسمت های دیگر ریاضی( مثلا تابع ... نمیدانم مثال میزنم, مشکلی پیش می آید) مختصر اینکه این شروط باید دارای دلیل باشند
توسط AmirHosein (14,034 امتیاز)
+2
@soheil02 اصلا در سایت پست‌های مشابه را خوانده‌اید؟ https://math.irancircle.com/10677/#a10685
به جای طولانی صحبت کردن و پیچاندن لقمه به دور دهان تعریف چندجمله‌ای‌ را بخوانید. یک چندجمله‌ای که یک جمله دارد را تک‌جمله‌ای می‌گویند. به همین راحتی.

پاسخ شما


نام شما برای نمایش - اختیاری
حریم شخصی : آدرس ایمیل شما محفوظ میماند و برای استفاده های تجاری و تبلیغاتی به کار نمی رود
کد امنیتی:
حاصلجمع 7 و 6 چقدر است؟(پاسخ حروفی)
برای جلوگیری از این تایید در آینده, لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید.

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...