به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
–1 امتیاز
254 بازدید
در دبیرستان توسط rezasalmanian (867 امتیاز)

قرصی از دستم افتاد به پهلو روی زمین قرار گرفت. اگر این شرایط را برای سکه در نظر بگیریم باز هم می توانم بگوییم احتمال آمدن رو در پرتاب$ \frac{۱}{۲} $است؟

توسط AmirHosein (19,362 امتیاز)
@rezasalmanian من تغییری روی پرسش شما انجام ندادم، می‌توانید بر روی علامت مدادشکل زیر پرسش‌تان کلیک کنید و جمله‌ای که مناسب می‌بینید را وارد کنید.
توسط Danial Rube (321 امتیاز)
فکر می کنم برای پاسخ دادن به این سوال باید از فیزیک کمک بگیریم:
با یک مدل سازی ساده و در نظر گرفتن عوامل مختلف مثل ارتفاع سکه،فاصله پرتاپ تا زمین،نیروی عکس العمل موقع برخورد با زمین،نیروی اولیه،حرکت چرخشی سکه در هوا و ... متوجه میشیم که پیدا کردن احتمال به پهلو اومدن سکه مثل پیشبینی حرکت احتمالی پر هست که اینقدر عوال مختلفی تاثیر گذار هستند که عملا پیش بینی احتمال غیر ممکنه.در مورد سکه هم حرکت و میزان چرخش در هر مرحله اینقدر زیاده که تایین احتمال غیر ممکنه.
یا اصلا می تونیم بگیم تعداد عوملی که باید باهم در تناسب تا سکه به پهلو بیاید؛ اینقدر زیاد و غیرثابته که عملا احتمال به پهلو اومدن سکه برابر با صفره(هرچند احتمال بسیار بسیار کمی هست)
بنا بر این احتمال به پهلو اومدن سکه حذف میشه و همون دو حالت احتمالی قبلی رو در نظر می گیریم.
توسط Ghanoon (91 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein
با سلام. وقتی سوالات ترکیبیات از این دست حل می‌کنیم جدا از حالاتی که مسئله در نظر گرفته نباید چیزی بیشتر فرض شود. اگر بخواهید با همین دید به بقیه مسائل هم نگاه کنید هیچ مسئله‌ای بدون ایراد نخواهد بود. مانند این است که بگویید تاسی را پرتاب می‌کنیم و به جای شش وجهش روی یکی از رئوس خود وایمیستد. به عنوان مثال همین پرسشتان درمورد سکه. پشت و روی سکه برآمدگی‌هایی دارد که در احتمال آمدن آن‌ها تاثیر می‌گذارد. و یا فردی که سکه را پرتاب می‌کند ممکن است نیرویی غیرمتوازن به پشت و روی سکه وارد کند و احتمال آمدن آن‌ها دیگر برابر نباشد. همچنین می‌توان با این دید گفت که مقاومت هوا نیز در چرخش سکه موثر است.
خیلی بیشتر از این موارد را می‌توان در احتمالات دخیل کرد اما در حل مسئله فاقد اهمیت هستند و ما سکه‌ی ایده‌آلی در نظر می‌گیریم که ایده‌آل پرتاب شده و هر دو روی آن بدون برآمدگی است و جز پشت و رو آمدن حالت دیگری در فضای نمونه‌ی خود ندارد.
توسط AmirHosein (19,362 امتیاز)
@Ghanoon من پاسخ‌تان را به دیدگاه منتقل کردم چون پرسش گفته‌است «اگر فرض کنیم این حالت هم جزو پیش‌آمدها باشد آنگاه چه می‌شود» و پاسخ شما چیز دیگری را بحث می‌کند یعنی «آیا حالت سوم را می‌توان صرف‌نظر کرد یا خیر» که پاسخ این پرسش نیست. در واقع یک مرحله بعد از این پرسش شما است و با فرض‌کردن اینکه تمایل به صرف‌نظر نداریم.
توسط Ghanoon (91 امتیاز)
+1
بله ، خیلی ممنونم.

پاسخ شما


نام شما برای نمایش - اختیاری
حریم شخصی : آدرس ایمیل شما محفوظ میماند و برای استفاده های تجاری و تبلیغاتی به کار نمی رود
کد امنیتی:
حاصلجمع 7 و 4 چقدر است؟(پاسخ حروفی)
برای جلوگیری از این تایید در آینده, لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید.

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...