به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
–1 امتیاز
113 بازدید
در دبیرستان توسط M.SH (276 امتیاز)

با سلام. من مشکلم اینه که نمی دونم چطور یه صفحه رو در فضای سه بعدی باید رسم کنم. برای انتگرال سه گانه که حل می کنم شکل هایی مثل استوانه ها و رویه ها و سهمی ها رو در فضای سه بعدی می تونم رسم کنم اما نمی فهمم چطور میشه یه صفحه رسم کرد.

مثلا $y=x$ , $x=z$ , $y=z$ , $z=x+3$ و..... اصلا نمی فهمم چطور باید رسم بشه. می دونم که باید یه خط بکشم و اون رو از دو طرف امتداد بدم. اما اصلا نمی فهمم چطور همون خط رو پیدا کنم.

ممنون میشم راهنمایی ام کنید.

توسط Dana_Sotoudeh (2,114 امتیاز)
با سلام
به نظر من برای این موردی که گفتید، لازمه مثال متعددی ببینید و در ضمن از برنامه‌ های رسم نمودار در فضای سه بعدی، برای مثال جئوجبرا و میپل می تونید استفاده کنید تا مثال های زیادی مشاهده کنید .
توسط amir7788 (2,738 امتیاز)
ویرایش شده توسط amir7788
برای رسم صفحه y=x ابتدا خط مورد نظر در صفحه XOY رسم کنید سپس یه متوازی الاضلاع رسم کنید که دو ضلع آن روی خط مورد نظر و محور zها باشد. این متوازی الاضلاع نمودار صفحه y=x  در فضاست. برای بقیه همینطور. پس برای مورد رسم صفحهz=x+3 هم متوازی الاضلاع رسم کنید که دو ضلع آن روی این خطی که در صفحه zox رسم شده و محورyها  باشد.

1 پاسخ

0 امتیاز
توسط good4us (7,143 امتیاز)
ویرایش شده توسط good4us

توضیحات تصویر

همان طور که amir7788@ گفتند خط $y=x$ مانند در تصویر روی صفحه $XOY$(رنگ بنفش ) رسم کنید آنگاه با توجه به اینکه صفحه$y=x$ معنای آن این است که $z$ هر مقدار می تواندباشد در واقع بینهایت خطوط موازی با $y=x$ هرکدام با یک $z$ ، تشکیل متوازی الاضلاعی (به رنگ آبی)در فضا را مانند شکل می دهد


حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...