به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+1 امتیاز
69 بازدید
در دبیرستان توسط Mohsenn (363 امتیاز)
ویرایش شده قبل توسط Mohsenn

عرض سلام و ادب خدمت اساتید، سوألی برای بنده پیش اومده ممنون می‌شم نظر شما رو هم بدونم، آیا در تجانس جهت شکل حفظ می‌شود؟ در تمامی کلیپ‌هایی که من از اساتید دیدم و حتی کتاب راهنمای معلم که داخل خود سایت آموزش و پرورش برای دبیران قرار داده همگی نوشته بله حفظ می‌شود، در صورتیکه که مثلا اگر ضریب تجانس عدد منفی باشد جهت تغییر می‌کند،ممنون می‌شم نظرتون رو بفرمایید چون احتمالا من دارم جایی رو اشتباه می‌کنم.

با توجه به تصاویری که قرار دادم در کتاب راهنمای معلم که دو تصویر ابتدا هست حتی در دوجا ذکر کرده جهت شکل حفظ میشود، همچنین در دوران هم گفته شده که جهت شکل حفظ میشود.

مثال کتاب .دوتا تصویر بالا مربوط به راهنمای معلم هست که در دوجا تاکید کرده جهت حفظ میشود حتی در دوران و سه تصویر بعدی مربوط به تدریس اساتید مختلف هست

توسط Mohsenn (363 امتیاز)
بله دقیقا حرف شما رو قبول دارم، اتفاقا قبلش همین مثال با ضریب منفی که قرار دادم رو هم داخل کتاب گذاشته، اما داخل شبکه صدا و سیما، کتاب راهنمای معلم و.... ذکر کردن که جهت رو حفظ نمیکنه، تصویرش رو قرار میدم.
توسط AmirHosein (18,942 امتیاز)
+1
@Mohsenn اگر تجانس را برای ضریب‌های منفی هم در نظر گرفته باشد و همزمان گفته باشد جهت را حفظ می‌کند، آنگاه اشتباه دارد و باید این اشتباهشان را به آنها یادآور شوید.
توسط Mohsenn (363 امتیاز)
+1
تصاویر رو قرار دادم، دوتای اول مربوط به کتاب راهنمای معلم هست و تصاویر بعدی مربوط به تدریس اساتید و کتاب های مختلف
توسط AmirHosein (18,942 امتیاز)
+1
@Mohsenn خوب کاری کردید که تصاویر را افزودید. چیزی که متوجه شدم این است که نویسنده‌های کتاب درسی دچار اشتباه انتخاب واژه شده‌اند. منظور آنها از حفظ جهت، حفظ ساعتگرد و پادساعتگرد بودن جهت‌ها هستند. برای نمونه اگر یال‌های یک سه گوش را ساعتگرد فلش بزنید، با تمام تبدیل های اشاره شده به جز بازتاب حاصل باز هم ساعتگرد خواهدماند ولی با بازتاب مانند آینه پادساعتگرد خواهدشد. معنای جهت که منظور ما است را می‌توان ترکیبی از شیب که در جدول کتاب آمده و ساعتگردی (جهت از دید کتاب) گرفت. اینکه تجانس جهت را از هر دو دید حفظ می‌کند با فرض اینکه کتاب ضریب تجانس را نامنفی در تعریف گفته باشد، درست است. من هنوز تعریف تجانس در کتاب را چک نکرده‌ام. جدولی که آوردید از کتاب چه مقطع و سالی است؟
توسط Mohsenn (363 امتیاز)
@AmirHosein مربوط به هندسه سال یازدهم سال 1401 میشه

پاسخ شما


نام شما برای نمایش - اختیاری
حریم شخصی : آدرس ایمیل شما محفوظ میماند و برای استفاده های تجاری و تبلیغاتی به کار نمی رود
کد امنیتی:
حاصلجمع 7 و 4 چقدر است؟(پاسخ حروفی)
برای جلوگیری از این تایید در آینده, لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید.

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...