به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+1 امتیاز
164 بازدید
در دبیرستان و دانشگاه توسط

يك تابع مانند $f(x)$ در اختيار داريم ميخواهيم ببينيم آيا مشتق اين تابع در $x=a$ وجود دارد يا نه چگونه بايد اين كار رو انجام دهيم

ممنون

توسط fardina (17,327 امتیاز)
+1
در صورتی که حد $\lim_{x\to a}\frac{f(x)-f(a)}{x-a}$ وجود داشته باشد مشتق پذیر است و چنانچه این حد وجود نداشته باشد مشتق ناپذیر است.

1 پاسخ

می توانید به پاسخ(ها) امتیاز دهید یا آن را انتخاب کنید.

+1 امتیاز
توسط farshchian2090 (1,204 امتیاز)

برای این کار شما میتوانید یا از تعریف مشتق استفاده کرده و وجود یا عدم وجود مشتق را ثابت کنید که بسیار دقیق تر از هر روشی است اما یه راه ساده که معمولا در توابع چند ضابطه ای بیشتر استفاده میشه و درست هم هست چرا که قضیه ای براش در کتاب های ریاضیات عمومی و آنالیز وجود داره و اون اینه که اگر پیوستگی تابع مشتق رو در نقطه x=a بررسی کنید این معادل با بررسی مشتق پذیری تابع f در نقطه a میباشد یعنی شما در صورت امکان مشتق تابع f را درحالت کلی حساب کنید و سپس اگر مشتق f در x=a پیوشته باشد در این صورت f مشتق پذیر است و الا مشتق تابع در آن نقطه موجود نیست .

توسط
+1
@farshchian2090
lممنون
يعني هر تابعي به ما دادند ابتدا از آن مشتق ميگيريم و بعد پيوستگي تابع مشتق رو در نقطه دلخواه بررسي ميكنيم كه اگر در آن نقطه پيوسته باشدآنگاه در آن نقطه مشتق پذير است و اگر در آن نقطه پيوسته نباشد مشتق پذير نيست؟
توسط farshchian2090 (1,204 امتیاز)
بله درسته!!
توسط rafig256 (571 امتیاز)
ممکنه شما قادر به مشتق گیری نباشید و یا مشتق گیری مستلزم محاسبات سنگین باشه. بهتره طبق تعریف مشتق پذیری در نقطه اقدام کنید و گرچه راهکار صحیح در پاسخ ارائه شده ولی ساده تر اینه که وجود حد رو بررسی کنید.
حد در دیدگاه خود سوال توسط @fardina درج شده است.
توسط farshchian2090 (1,204 امتیاز)
بله به طور کلی برای هر تابعی اصلا تابع مشتق که ضابطه ای داشته باشه الزاما وجود نداره ولی تابعش هست فقط ضابطش رو نمیشه به دست آورد یا محسبات سنگینی داره

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...