به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
–1 امتیاز
356 بازدید
در دبیرستان و دانشگاه توسط amirm20 (1,105 امتیاز)
ویرایش شده توسط amirm20

با سلام و خسته نباشی . تابع زیر رو در نظر بگیرید :

$$f:A\to \mathbb{R}\\y=f(x)$$

فرض کنید که نقطه $a$ در دامنه باشد و نقطه حدی مجموعه $A^+=\{x\in A , x>a\}$ باشد . با توجه به این فرضیات تعریف میکنیم مشتق راست تابع به صورت زیر :

$$f'(a^+)=\lim_{x\to a^+} \dfrac{f(x)-f(a)}{x-a}$$

اگر ما اطلاع داشته باشم که جواب این حد $\pm \infty $ نباشد . میتونیم نتیجه بگیریم که مشتق وجود دارد . یعنی برابر یک عدد حقیقی میشود . یا اینکه نه .!

توسط fardina (17,196 امتیاز)
$A$ چه چیزی هست؟
توسط amirm20 (1,105 امتیاز)
@fardina
 زیر مجموعه ایی از اعداد حقیقی .
به طور کلی میخوام اینو بدونم که مشتق یطرفه اگر به سمت بی نهایت نره آیا همواره برابر یک عدد حقیقیه (در تابع هایی با دامنه و برد ی از اعداد حقیقی ) یا نه اینکه میتونه به جز این دو حالت ( میل کردن به بینهایت و میل کردن به یک عدد حقیقی )حالت دیگه ایی هم داشته باشه ؟

1 پاسخ

+2 امتیاز
توسط fardina (17,196 امتیاز)

تابع $$f(x)=\begin{cases}x\sin\frac 1x&x>0\\ 0&x=0\end{cases}$$ را در نظر بگیرید. در اینصورت $f'_+(0)$ موجود نیست.

توسط fardina (17,196 امتیاز)
+1
در حالت کلی شما اگر یک تابع دلخواه داشته باشید الگوریتم خاصی برای پیدا کردن نقاط ماکسیمم و مینیممش وجود نداره.(تا جایی که من بدونم) و باید سعی کنید بنابر خواص اون تابع خاص سعی کنید ثابت کنید این نقاط اکسترمم رو در صورتی که وجود داشته باشند پیدا کنید.
قضیه مشتق اول برای توابعی هست که در یک همسایگی نقطه داده شده مشتقپذیر باشد.
توسط fardina (17,196 امتیاز)
+1
"با مشتق میشه تمام نقاط اکسترمم یک تابع رو بدست اورد ؟" من جواب این سوال رو نمیدونم. ما چیزهایی که داریم قضیه مشتق اول و دوم هست که باید ببینید توابعی که دارید در شرایط آنها صدق می کنند یا نه.
توسط amirm20 (1,105 امتیاز)
@fardina
خیلی ممنون . ی جمع بندی میکنم ببنید درست میگم یا نه .
ما یک تابع فرضی داریم . خب اصولا ممکنه اکسترمم داشته و یا اینکه اکسترمم نداشته باشه .
حالا ما قضایایی در مشتق داریم که میتونیم . اکسترمم تابع رو بدست بیاوریم . که این قضایا شروطی هم دارند و باید تابع آن شرط ها را داشته باشند .
حالا ممکنه یک نقطه از تابع اکسترمم باشه اما در شروط قضایای مشتق (برای یافتن اکسترمم ) صدق نکند . در نتیجه نمیتونیم با استفاده از مشتق این اکسترمم رو پیدا کنیم .
و ی نتیجه گیری کلی یک تابع ممکنه اکسترمم های زیادی داشته باشد . اما با استفاده از مشتق میتوانیم تعدادی از این اکسترمم ها را پیدا کنیم و باقی را نمیتوان با مشتق بدست آورد.
درست فهمیدم یا خیر .؟
توسط amirm20 (1,105 امتیاز)
@fardina
مثلا تابع تابع وایرشتراس  . در هیج جا مشتق پذیر نیست . یعنی همه نقاط آن بحرانی هستند .
یعنی ممکنه بعضیاشون اکسترمم باشند . اما چون اطرافشون مشتق پذیر نیست . نمیتوان اکسترمم های اونو بدست آورد با استفاده مشتق . اما از شکلش معلومه که در نقاطی دارای اکسترمم هستند !!!
حالا اینایی که نمیتوان با مشتق بدست اورد . چگونه میشه اکسترمم های اونو بدست بیاریم ؟
توسط fardina (17,196 امتیاز)
همونطور که گفتم روش و الگوریتم کلی برای به دست آوردن نقاط اکسترمم تابع دلخواه حتی تابع پیوسته دلخواه وجود نداره. در تابعی مثل وایرشتراس که همه جا پیوسته هست و حالا اگر روی بازه ی بسته در نظر بگیریم بنابر قضیه اکسترمم حتما ملکسیمم مینیمم مطلق دارد باید با استفاده از ویژگی های دیگر آن و نه مشتق ببینیم کجا مینیمم یا ماکسیمم میشه. یا مثلا تابع دیریکله در هیچ جا مشتقپذیر نیست ولی با استفاده تعریف ساده آن می توانیم بفهمیم کجا ماکسیمم یا مینیمم دارد.

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...