به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
+2 امتیاز
50,648 بازدید
در دبیرستان توسط bazarghan (110 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein

خانواده‌ای دارای ۳ فرزند است. احتمال اینکه حداقل یک پسر در خانواده باشد چقدر است؟

ویرایشگر: پرسش‌کننده اطلاعات بیشتری وارد نکرده‌است.

2 پاسخ

+2 امتیاز
توسط yedost (1,868 امتیاز)

هر فرزند، دو حالت انتخاب دارد(پسر و دختر). چون 3 فرزند داریم پس: $2.2.2= 8$ حالت تعداد کل انتخاب هاست. احتمال اینکه حداقل یک فرزند پسر داشته باشیم برابر است با:

الف)احتمال اینکه یکی از 3 فرزند پسر باشد یعنی: $ \binom{3}{1}=3 $ یا

ب) احتمال اینکه دو تا از 3 فرزند پسر باشد یعنی: $ \binom{3}{2}=3 $ یا

ج) احتمال اینکه هر 3 فرزند پسر باشد یعنی: $ \binom{3}{3}=1 $

که مجموع این حالت ها برابر است با 7 تا و احتمال کل برابرست با $ \frac{7}{8} $

+1 امتیاز
توسط erfanm (13,871 امتیاز)

برای حل این نوع سوالات میتوانیم از متمم نیز استفاده کنیم. در اینجا اگر قرار دهیم پیشامد اینکه حداقل یک فرزند پسر باشد$A=$ آنگاه پیشامد اینکه هیچ کدام پسر نباشد$A^{'}= $

پس $n(A^{'})=1$ چون فقط حالت هر سه دختر را داریم. و $n(S)= 2^{3}=8 $ لذا $$P(A^{'})= \frac{n(A^{'})}{n(S)}= \frac{1}{8} $$ پس خواهیم داشت: $$P(A)=1-P(A^{'})=1- \frac{1}{8}= \frac{7}{8}$$

توسط bazarghan (110 امتیاز)
+1
ببخشید میشه توضیح بدید دو به توان سه از کجا اومد شما تعداد n نوشتید نه p?!
توسط bazarghan (110 امتیاز)
+1
چهار تا حالت بیشتر نیست
3پسر
2پسر
1پسر
0پسر یعنی سه دختر پس باید بشه 3/4
توسط erfanm (13,871 امتیاز)
+1
اینکه دو پسر پس یک دختر داریم
حال اینکه فرزند اول دختر بوده و دومی و سومی پسر یا اولی پسر دومی دختر و سومی پسر یا ...
پس خود این حالت به چند حالت تقسیم میشود.
یکی از اولین و بهترین وظایف معلم این نیست که به شاگردانش این احساس را القا کند که مسائل ریاضی ارتباط کمی با یکدیگر دارند و اصلا هیچ ارتباطی با چیزی دیگ ندارند. هنگامی که دوباره به راه حل مساله نگاه می کنیم از موقعیتی طبیعی برای تحقیق در مورد ارتباط های بین یک مساله برخوردار می شویم.
...