به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+4 امتیاز
1,349 بازدید
در دبیرستان توسط kolge (300 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein

۷۵- در یک روز بارانی، علی می‌خواهد از نقطهٔ $A$ به نقطهٔ $B$ برود. مطابق شکل، در مسیر او چادرهای دایره‌ای‌شکلی هستند که او را از باران حفظ می‌کنند. یکی از مسیرهای ممکنی که علی می‌تواند طی کند تا به مقصد برسد، با خط‌چین مشخص شده‌است. علی دست‌کم چه مسافتی را زیر باران خواهد پیمود؟

  1. $4+\sqrt{5}$
  2. $\sqrt{145}-6$
  3. $\sqrt{13}+2+\sqrt{2}$
  4. $\sqrt{2}+6$

توضیحات تصویر

مرجع: آزمون سمپاد، مقطع ؟، سال 95، پرسش ۷۵

1 پاسخ

+4 امتیاز
توسط AmirHosein (19,516 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein

مرکز دایرهٔ سمت چپ را $O_1$ و مرکز دایرهٔ سمت راست را $O_2$ بنامید.

نکته‌ای که برای این پرسش مدّنظر بوده‌است این است که کوتاهترین مسیر در هندسهٔ اقلیدسی بین یک نقطه تا مرز یک دایره، پاره‌خطی است که بر محیط دایره عمود باشد که هم‌ارز با این است که امتداد شعاعی از دایره باشد که بر روی خط واصل مرکز دایره و آن نقطه قرار دارد.

چون می‌خواهیم مسافتی را که زیر سایه‌بان‌ها یا همان چادرها نیستیم را کمینه کنیم پس باید کمترین مسافت را از نقطهٔ $A$ تا دایرهٔ چپ و سپس کمترین مسافت را از دایرهٔ چپ به دایرهٔ راست و سپس کمترین مسافت از دایرهٔ راست تا نقطهٔ $B$ را برگزینیم.

با توجه به نکته، کوتاهترین مسافت بین $A$ و دایرهٔ چپ پاره‌خطی است که در تصویر پائین با رنگ آبی کشیده‌ایم که بر روی پاره‌خط $AO_1$ نشان داده‌ایم. کل $AO_1$ با کمک قانون بابلیان (فیثاغورث) برابر است با $\sqrt{3^2+4^2}$ قسمتی از این پاره‌خط که درون دایره قرار دارد دقیقاً یک شعاع از این دایره است پس مسافت خارج از آن برابر است با $5-2=3$. اکنون قسمت آبی‌رنگ دوم. این پاره‌خط برابر با پاره‌خط $O_1O_2$ منهای دو شعاع، یکی از دایرهٔ چپ و یکی از دایرهٔ راست. پس دارازای این مسافت برابر است با $\sqrt{(7-3)^2+(7-4)^2}-2-1=2$ و اما قسمت پایانی که برابر است با $O_2B$ منهای یک شعاع از دایرهٔ راست. یعنی $\sqrt{(9-7)^2+(8-7)^2}-1=\sqrt{5}-1$.

پس در کل جمع درازای سه مسافت آبی که برابر کمترین مسافت ممکن زیر باران است می‌شود؛ $3+2+\sqrt{5}-1=4+\sqrt{5}$. گزینهٔ الف.

enter image description here

توسط amir7788 (2,931 امتیاز)
+1
@AmirHosein یه اشتباه نوشتاری وجود داره، کمترین مسافت طی شده در بیرون چادر می خواهیم که اشتباها بجای بیرون، کلمه زیر اشاره شد اما راه حل بر حسب بیرون حل شد و کاملا صحیح است.
توسط AmirHosein (19,516 امتیاز)
+1
@amir7788 اشتباه تایپی تصحیح شد.

حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...