به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+3 امتیاز
340 بازدید
در دانشگاه توسط مرادی (417 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein

فرض کنید $S = K[ x_{1}, ..., x_{n}]$ حلقه چندجمله‌ای روی میدان $ K $ باشد. اگر $ S $ را مدرج در نظر بگیریم. چرا مثلا $ \frac{1}{ x_{1} } $ معنی دارد؟ و مقدار $ \frac{1}{ x_{1} } $ چیست؟

«صفحهٔ ۲۷۷۱ خط ۱۱ مقالهٔ پیوست‌شده را ببینید.»

توسط AmirHosein (14,040 امتیاز)
ویرایش شده توسط AmirHosein
+2
وارون یک متغیر در حلقهٔ چندجمله‌ای‌ها بدون هیچ خارج قسمت یا موضعی‌سازی و غیره اصلا عضوی از آن حلقه نیست! حال چه آن حلقه با درجه تجهیز شود، چه نشود، چون مجموعهٔ پس‌زمینهٔ یک حلقه بدون درجه و یک حلقهٔ درجه‌بندی‌شده (مدرج) یکسان است. اگر به جای کروشه از ابرو یا پرانتز یا چیز دیگری استفاده شود، بحث فرق پیدا می‌کند و آن نیز به دلیل بالاتر رفتن از حلقهٔ چند‌جمله‌ای‌ها می‌باشد.
توسط مرادی (417 امتیاز)
نمایش از نو توسط مرادی
نه دقیقا تو حلقه چندجمله‌ای بود، خب مشکل منم همینه. اینو تو یه مقاله معتبر دیدم. لطفا راهنمایی کنید.
توسط fardina (16,722 امتیاز)
+2
@مرادی
شما باید ایشون رو با @AmirHosein مخاطب قرار بدید که متوجه کامنت شما بشن.

1 پاسخ

+2 امتیاز
توسط AmirHosein (14,040 امتیاز)
انتخاب شده توسط مرادی
 
بهترین پاسخ

نویسنده‌های مقاله ادعا نکرده‌اند که $\frac{1}{x}$ عضوی از این حلقه است! بلکه اگر در تعریف پرایم‌ها در صفحهٔ ۲۷۷۰ دقت کنید می‌بینید که شرط‌های شمرده شدن (عادشدن) برخی عنصرها بوسیلهٔ $x_1$ قید شده‌است. اگر یک چندجمله‌ای عامل $x_1$ داشته‌باشد شما برای نمایش دادن آن چندجمله‌ای پس از فاکتور گرفتن $x_1$ و حذف این عامل و تنها در نظر گرفتن باقی آن، از چه نمادی ترجیح می‌دهید استفاده کنید؟ مسلما هیچ نمادی از $\frac{p}{x_1}$ آشناتر و کارآمدتر نمی‌باشد مگر اینکه بخواهید زیاده‌نویسی کنید و چندین خط صرف گفتن جملاتی همچون «بفرض $p=x_1.p'$» کنید و سپس بجای $\frac{p}{x_1}$ از $p'$ استفاده کنید، بجز فضای بیشتر گرفتن، زیادشدن تعداد نمادهایتان نیز یک علت دیگر است که خیلی از نوسندگان از این ایده استفاده نمی‌کنند. در نظریهٔ اعداد نیز همینگونه است، کسی ادعا نمی‌کند که $\frac{1}{2}$ عددی صحیح است ولی مشکلی با نوشتن $\frac{n!}{2}$ برای n مخالف یک، ندارد. در واقع در ریاضی شما می‌توانید خیلی اعمال را در ساختارهای بالاتر انجام دهید ولی هنوز حاصل در ساختار اصلی بماند. در نتیجه، نویسندگان مقاله اشتباه نکرده‌اند ولی در عین حال اصلا ادعایی مبنی بر $\frac{1}{x_1}$ عضوی از $k[x_1,\cdots,x_n]$ نیز ندارند و از چنین ادعاهایی استفاده نکرده‌اند.

پاسخ نهایی پرسش شما این است که بدون نیاز به مدرج بودن یا نبودن حلقه‌تان، منظور از $\frac{p}{x_1}$ در صورتیکه بدانیم $p$ عامل $x_1$ دارد، چندجمله‌ای خارج قسمت در تقسیم $p$ بر $x_1$ است.


حمایت مالی

کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...