به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
+1 امتیاز
346 بازدید
در دبیرستان توسط malihe (163 امتیاز)

دو تاس را با هم پرتاب می کنیم تا برای اولین بار هر دو عدد رو شده زوج باشند با کدام احتمال حداکثر در سه پرتاب این نتیجه حاصل میشه

1 پاسخ

+2 امتیاز
توسط A Math L (2,400 امتیاز)
انتخاب شده توسط malihe
 
بهترین پاسخ

تعداد کل حالات برابر $6^6$ میباشد حال تعداد حالاتی که در هر 3 پرتاب 2 زوج نیاید را حساب و تعداد کل حالات رو منهای این حالات میکنیم ، تعداد حالاتی که 2 بار زوج (در یک پرتاب ) نیایند برابر است با :

$(36-9)^3=27^3$

$ 36^3-27^3=3^6*2^6-3^9=3^6(2^6-3^3)=3^6*37 $

پس حالات مطلوب برابر است با :

$ \frac{3^6*37}{6^6} = \frac{37}{64} $

یکی از اولین و بهترین وظایف معلم این نیست که به شاگردانش این احساس را القا کند که مسائل ریاضی ارتباط کمی با یکدیگر دارند و اصلا هیچ ارتباطی با چیزی دیگ ندارند. هنگامی که دوباره به راه حل مساله نگاه می کنیم از موقعیتی طبیعی برای تحقیق در مورد ارتباط های بین یک مساله برخوردار می شویم.
...