به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+1 امتیاز
241 بازدید
در دبیرستان توسط zeynabeses74
ویرایش شده توسط fardina

کدام خط زیر حتما از محل برخورد میانه های مثلث با رئوس $A=\begin{bmatrix}3a \\ 0 \end{bmatrix}$ و $ B=\begin{bmatrix}-1\\ 6 \end{bmatrix} $ و $ C=\begin{bmatrix}4 \\ -3a \end{bmatrix} $ حتما عبور می کند؟

  1. $y=-x+3$
  2. $y=0$
  3. $x=0$
  4. $y=x$
توسط fardina
سلام. لطفا راهنمای تایپ ریاضی رو بخونید. بعد سوال رو ویرایش کنید و ریاضی تایپ کنید. برای سوالاتتون تلاش خودتون رو بنویسید و راهنمایی بگیرید. روی سوال فکر کردین؟
توسط zeynabeses74
سلام.من سوال رو خیلی بهتر تایپ کرده بودم ولی خب خیلی بد نشون داده میشه.من اصلا منظور سوال رو متوجه نشدم چون بنظرم سه گزینه میتونن درست باشد!!!الان عکس سوال رو می فرستم.اینجوری واضحتره

2 پاسخ

+2 امتیاز
توسط amirabbas
انتخاب شده توسط zeynabeses74
 
بهترین پاسخ

برای بدست آوردن نقطه برخورد میانه های مثلث باید مختصات رئوس آن را جمع کرده و بر سه تقسیم کنید.این نقطه محل برخورد میانه ها است.با جایگزین کردن نقطه حاصل در معادله ی هر گزینه خواهید دید که معادلات سه گزینه تنها برای مقدار خاصی از a برقرار است. اما یکی از گزینه ها به ازای هر مقداری از a برقرار خواهد بود.

توسط zeynabeses74
خب بنظر من گزینه های دو و سه هم برای هرمقداری پاسخگو هست.الان چرا دو و سه اشتباهه؟میشه مثال بزنین؟
توسط amirabbas
در گزینه اول a از دو طرف معادله خط می خورد و معادله همیشه درست 2 = 2 حاصل می شود و این بدان معناست که نقطه برخورد میانه ها مستقل از این که a چه مقداری داشته باشد، در معادله گزینه 1 صدق می کند. اما اگر مختصات این نقطه را در معادلات گزینه های 2 و 3 جایگزین کنید معادلات  تنها به ازای به ترتیب a = 2 و a = -1 برقرار خواهند بود.برای این که متوجه شوید گزینه 2 و 3 نادرست هستند می توانید برای a  مقداری دلخواه(البته به جز این دو مقدار) در نظر بگیرید و امتحان کنید که نقطه در معادلات گزینه های 2 و 3 صدق می کند یا نه. مثلا به ازای a = 3 محل برخود میانه ها نقطه ای به طول 4 و عرض -1 است که واضح است در معادلات گزینه های 2و 3 صدق نمی کند.
توسط zeynabeses74
اهان.الان متوجه شدم.خیلی ممنون
+1 امتیاز
توسط good4us

درصورتی که سه رأس مثلث دریک راستا قرارنگیرندنقطه مرکزثقل عبارت است از: $G(1+a , -a+2)$

به ازاء دو مقدار یرای $a$مانند 1- و0 معادله خط گذرا می شود $y=-x+3$

برای($ a= \frac{-7 \mp \sqrt{145} }{6} $مثلث تشکیل نمی شود)

توسط zeynabeses74
ممنون از توجهتون.الان aچیه؟
توسط good4us
به ازائ دوعددبالا برای a سه رأس دریک راستاقرارگرفته ومثلث تشکیل نمی شود

حمایت مالی


کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...