به محفل ریاضی ایرانیان خوش آمدید! لطفا برای استفاده از تمامی امکانات عضو شوید
سایت پرسش و پاسخ ریاضی
+4 امتیاز
145 بازدید
در دبیرستان و دانشگاه توسط ismaeelpour

می خواهیم اعداد ۱ تا ۹ را دور یک دایره بنویسیم به طوری که عددهای پشت سر هم کنار هم نباشند. به چند روش می توانید این کار را انجام دهید؟

توسط malihe
برای حل این سؤال می توانید از کل حالتی که می توان 9 عدد را کنار هم چید یعنی (9-1)!تعداد حالت هایی که امکان دارد دو عدد متوالی کنار هم قرار گیرند کم کرد و برای پیدا کردن کل حالت هایی که دو عدد متوالی کنار هم قرار گیرند میتوانید از اصل شمول و عدم شمول استفاده کنید.
توسط ismaeelpour
ویرایش شده توسط fardina
من اینطوری گفتم که اعداد ۱ تا ۵ را به ۲ روش می توان دور یک دایره نوشت به طوریکه عددهای پشت سر هم کنار هم نباشند. برای اعداد ۱ تا ۶ از هر حالت قبل ۳ حالت جدید به دست می آید یعنی ۶ حالت داریم. برای اعداد ۱ تا ۷ از هر حالت قبل ۴ حالت جدید به دست می آید یعنی ۶×۴=۲۴ حالت داریم. به همین ترتیب برای اعداد ۱ تا ۸ داریم ۲۴×۵=۱۲۰. برای اعداد ۱ تا ۹ نیز از هر حالت قبل ۶ حالت به دست می آید یعنی ۱۲۰×۶=۷۲۰. آیا این روش درست است؟
توسط fardina
+1
شما باید این متن رو در دیدگاه یا در زیر پرسشتون به عنوان تلاش برای حل می آوردید. خیلی خوبه که روی مساله فکر کردید. ولی قسمت پاسخ به سوال برای وقتیه که مطمئن هستید دارید یک پاسخ کامل و  درست با جزییات میفرستید. هر وقت مطمئن شدید میتونید به سوال خودتون پاسخ بدید و ارسال کنید.

پاسخ شما

پیش نمایش

نام شما برای نمایش - اختیاری
حریم شخصی : آدرس ایمیل شما محفوظ میماند و برای استفاده های تجاری و تبلیغاتی به کار نمی رود
کد امنیتی:
پایتخت ایران کدام شهر است؟
برای جلوگیری از این تایید در آینده, لطفا وارد شده یا ثبت نام کنید.

حمایت مالی


کانال تلگرام محفل ریاضی
امروز : تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می‌شود
...